Marszałek Stefan Mikołajczak nie żyje

1 kwietnia zmarł Stefan Mikołajczak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego w latach 199-2005. Miał 67 lat.

Stefan Mikołajczak urodził się 26 października 1951 roku w Krzyżankach pod Gołańczą. Do Poznania przyjechał na studia – był absolwentem Wydziału Rolnictwa Akademii Rolniczej w Poznaniu. Po studiach pracował w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lechlinie, a w 1988 został wicewojewodą poznańskim. Funkcję tę sprawował do 1990 roku.

W roku 1998 został wybrany radnym Sejmiku Wojewódzkim Województwa Wielkopolskiego – do wyborów wszedł z listy SLD i z tą partią współpracował przez cały czas swojej kariery politycznej, chociaż nigdy nie był jej członkiem. W latach 1999–2006 pełnił też funkcję Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Ponownie radnym wojewódzkim był także w latach 2010-2018. Nie wystartował w wyborach w 2018 roku.

Jego pasją była Ochotnicza Straż Pożarna. Był wiceprezesa Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, prezesem zarządu wielkopolskiego oddziału OSP. W 2010 otrzymał Złotą Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Przyznano mu także Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W 2000 został też odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Stefan Mikołajczak znalazł się również w gronie 37 samorządowców, których uhonorowano Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego.

Mat. pras., el, fot. KWPSP. Na zdjęciu w towarzystwie Marka Woźniaka, obecnego marszałka

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze