Środki UE dla szkoły i dla szpitala. Ponad 11 mln zł!

przekazanie pieniędzy, Kościan fot. UMWW

4,9 mln zł na termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 4 w Kościanie i 5,9 mln zł na sprzęt dla kościańskiego szpitala – 1 lutego Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał dwie umowy na dofinansowanie obu działań z WRPO 2014-2020.

4,9 mln zł pozwoli m.in. na ocieplenie ścian zewnętrznych budynku SP nr 4, wymianę okien, modernizację instalacji centralnego ogrzewania. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 8,5 mln zł.
– Pojawią się także ogniwa fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, mamy więc do czynienia z modelowym podejściem do termomodernizacji obiektu – podkreśla marszałek. – Gmina nie tylko będzie mogła zaoszczędzić na ogrzewaniu, ale także przyczynić się do obniżania emisji dwutlenku węgla. To ważne, bo jako rodzina państw Unii Europejskiej, chcemy być liderem w zakresie ochrony klimatu.

Przeprowadzenie tego remontu oznacza ogromne oszczędności dla budżetu miasta.
– Szkoła ma już ponad 60 lat – przyznaje Przemysław Korbik, zastępca burmistrza Kościana. – Niestety zapotrzebowanie na ciepło systemowe przewyższało możliwości samorządu, aby utrzymywać obiekt w sposób racjonalny i energooszczędny.

Z kolei Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kościanie otrzyma 5,9 mln zł – dzięki instrumentowi REACT-EU, który ma przeciwdziałać skutkom pandemii covid-19. Dofinansowanie pozwoli jej na uzupełnienie i wymianę sprzętu oraz aparatury medycznej, w tym aparatu RTG, laparoskopu, artroskopu czy aparatu USG. Planowany jest również zakup dwóch ambulansów.

– Obecnie próbujemy nadgonić wszelkie problemy wynikające z czasu pandemii, która mocno nadwyrężyła szpitale zarówno w wymiarze materialnym, jak i ludzkim – wyjaśnia marszałek. – Dlatego w ogłoszonym przez nas konkursie uczestniczą zarówno placówki wysoko wyspecjalizowane, szpitale kliniczne, wojewódzkie, jak i powiatowe. W przypadku tych ostatnich projekt szpitala w Kościanie jest jednym z większych w Wielkopolsce.

Wojciech Maćkowiak, dyrektor lecznicy, bardzo dziękował za tę pomoc. Zakup niezbędnego sprzętu dla szpitala to aż 7 mln zł.
– Dla nas, jako pracowników szpitala, to wyjątkowa chwila, bo tak dużego dofinansowania w historii naszej placówki nigdy nie otrzymaliśmy – podkreślił. – To wsparcie jest bardzo istotne, ponieważ dotyczy najbardziej kosztochłonnych obszarów działalności szpitala.

Podziel się:

Ostatnio dodane: