Spur Ride, czyli jak amerykańscy i polscy żołnierze walczyli o ostrogi

Spur Ride1 fot. 12WBOT
Skwierzyńscy terytorialsi na zaproszenie amerykańskich żołnierzy, wzięli udział w zawodach Spur Ride. Najlepsi uczestnicy ćwiczenia otrzymali – zgodnie z tradycją amerykańskiej kawalerii – ostrogi.

Spur Ride to tradycja żołnierzy kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych od początku jej istnienia, a wszystkie konkurencje, z których się składa, są sprawdzianem dla żołnierskich umiejętności.

Tym razem w Spur Ride mogli sprawdzić się również żołnierze 151.blp, z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do wspólnej konkurencji zaprosili ich amerykańscy żołnierze ze 115. Batalionu Wsparcia, 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej „Iron Horse”, którzy stacjonują na terenie jednostki w Skwierzynie.

Uczestnicy rozpoczęli ćwiczenia wczesnym rankiem. Zadania, z którymi przyszło im się zmierzyć, to m.in.: składanie i rozkładanie broni w warunkach nocnych, ewakuacja rannego z pola walki w terenie trudno dostępnym, składanie środków łączności i nawiązywanie łączności oraz działanie sekcji w warunkach bojowych. Ćwiczenia odbywały się pod nadzorem amerykańskich instruktorów, w pełnym umundurowaniu, z bronią i oporządzeniem.

– Spur Ride udowodniło mi, że można przekraczać własne granice wytrzymałości – mówi szer. Kamil Formalik ze 151.blp. – Pokazało, jak ważnym elementem jest drużyna w osiągnięciu celu, jej zgranie, zaangażowanie i wspólne wspieranie się. Liczę, że będę miał możliwość wzięcia udziału w kolejnych podobnych zmaganiach przy udziale żołnierzy zarówno polskich jak i armii sojuszniczych.

Najbardziej wymagające zadania przypadły na dzień zwieńczający ćwiczenie. Żołnierze musieli wykonać 14 – kilometrowy marsz w sekcjach z 200 – kilogramowym obciążeniem. Sekcja piechoty ze 151.blp zaliczyła pomyślnie wszystkie konkurencje Spur Ride oraz zdobyła ostrogi kawalerii amerykańskiej.

– To był ogromny zaszczyt – podsumowuje ppłk Stacy Moore z 115. Batalionu Wsparcia. – Przeprowadziliśmy Spur Ride w Polsce, w kraju z bogatą tradycją kawalerii. Wszyscy uczestnicy wykazali się determinacją i pracą zespołową. Wspaniale było zobaczyć tak dobrze reprezentowane Wojsko Polskie. Spur Ride łączy naszą historię i umożliwia naszym żołnierzom budowanie zespołów. Poprzez to wydarzenie budują swoją pewność siebie jak i swoich braci i sióstr. Zarówno nasi żołnierze ze Stanów Zjednoczonych, jak i polscy żołnierze, spisali się świetnie. Nikt nie zrezygnował z żadnego zadania, a drużyny dotrwały do końca. Jesteśmy dumni ze wszystkich uczestników. Całe wydarzenie przebiegło w przyjemny i bezpieczny sposób.

Starszy Podoficer Dowództwa 151.blp w Skwierzynie, st. chor. Robert Dębski, uważa, że warto byłoby zastanowić się nad wprowadzeniem zawodów o podobnej formule w Wojsku Polskim. Dałoby to wiele korzyści zarówno dowódcom, jak i uczestnikom takich zmagań.
– Start w zawodach potwierdza, że można liczyć na naszych żołnierzy, którzy są zawsze gotowi do podobnych wyzwań – podsumował.

12WBOT

 

Podziel się: