Spięcie w Sejmie w sprawie cen gazu i paliw. Szłapka do Sasina: „żerujecie na Polakach”

Adam Szłapka fot. mat. pras.

Środowe posiedzenie Sejmu miało burzliwy przebieg, a poszło o ceny paliw i gazu. Poseł KO Adam Szłapka zapytał premiera, dlaczego ich ceny są tak wysokie, skoro PGNiG oraz Orlen odnotowały zyski.

Jak informuje Onet, podczas posiedzenia Sejmu posłom zaprezentowano wyniki finansowe w I kwartale 2022 r. w spółkach PGNiG i Orlen. Okazało się, że obie spółki wykazały się sporymi zyskami: PGNiG 4 mld zł netto, a Orlen 2,79 mld zł netto. Dlatego poseł Szłapka zapytał, dlaczego, skoro obie spółki przyniosły zyski, rachunki Polaków za gaz są nadal ekstremalnie wysokie, tak samo zresztą jak ceny paliw.

Poseł zarzucił koalicji rządzącej, że obie spółki zarabiają na tym, iż Polacy płacą rachunki za gaz wyższe o 600 proc. i tankują bardzo drogie paliwo.
„Codziennie tankując na stacjach benzynowych, myślą sobie o pałacykach Obajtka, o wynagrodzeniu Doroty Kani, o radach nadzorczych takich ludzi, jak żona posła Sobolewskiego. Żerujecie na Polakach” – cytuje Onet słowa posła Szłapki.

Jednak zdaniem ministra Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, zyski obu koncernów to efekt budowy przez rząd polskiej potęgi gospodarczej i zarzucił posłowi Koalicji Obywatelskiej kłamstwo. Bo Orlen zarabia na rynkach zagranicznych i stąd te zyski, jako że to międzynarodowy koncern. Minister podkreślił, że drogie paliwo nie jest winą rządu. Twierdzi tak jedynie Koalicja Obywatelska, która zamierza na tym zbudować swój kapitał polityczny. Tymczasem to ona – i oczywiście Donald Tusk – jest winna podwyżkom cen, bo pozwoliła hulać Putinowi.