Spada poparcie dla Zjednoczonej Prawicy

Sejm RP, sala plenarna fot. Piotr VaGla Waglowski
Jak zagłosowaliby Polacy, gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbyły się w najbliższą niedzielę? Zdecydowanie mniej osób zagłosowałoby na Zjednoczoną Prawicę.

Jak wynika z sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 36 proc. badanych, na Koalicję Obywatelską – 31 proc., a na Lewicę – 9,1 proc. Na Konfederację głos oddałoby 6,7 proc. Polaków, a na Koalicję Polską PSL – 5 proc. 12,2 proc. ankietowanych nie nie wie, na kogo by zagłosowało.

Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy od ubiegłego tygodnia spadło o 3,2 proc., natomiast o 4,5 proc. wzrosło dla Koalicji Obywatelskiej. Lewica zaliczyła spadek o 0,7 proc.

36,5 proc. badanych zadeklarowało, że na pewno wzięłoby udział w wyborach, a 21 proc. – że raczej by wzięło. Zdecydowanie nie poszłoby do wyborów 27,3 proc. badanych, a raczej by nie poszło – 13,2 proc. 2 proc. nie umiało podjąć decyzji.

Gdyby jednak w wyborach wystartował ruch Szymona Hołowni Polska 2050 – poparcie dla Zjednoczonej Prawicy spadłoby jeszcze bardziej, bo do 34,3 proc. głosów, spadłoby także dla Koalicji Obywatelskiej – do 27,1 proc. Niewielkie spadki zaliczyłaby też Konfederacja – do 6,1 proc., Lewica – 5,6 proc. i Koalicja Polska PSL – 2,8 proc. Ruch Hołowni natomiast zdobyłby 11,7 proc. głosów.

Badanie zostało przeprowadzone 6-7 sierpnia metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). Badana próba wyniosła 1100 osób.

Podziel się: