Sondaż wyborczy. Spada poparcie PiSu. Konfederacja przegoni Lewicę?

Sejm RP, sala plenarna fot. Piotr VaGla Waglowski
Prawo i Sprawiedliwość mocno traci w najnowszym sondażu przygotowanym przez Kantar dla… Platformy Obywatelskiej.

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie Platformy Obywatelskiej 29 i 30 października. Wynika z niego, że maleje poparcie w ostatnim czasie dla Prawa i Sprawiedliwości, na które obecnie chce głosować 35 procent głosujących. W dalszym ciągu partia Jarosława Kaczyńskiego ma natomiast dużą przewagę nad opozycją. 

Drugie miejsce w sondażu zajmuje Koalicja Obywatelska (w jej skład wchodzi Platforma Obywatelska), która przekonała do siebie 28 procent ankietowanych. Lewica ponownie znalazła się na trzeciej pozycji dostając 14 procent głosów.

Niezwykle dobry wynik otrzymała Konfederacja, która ma obecnie poparcie zbliżone do tego, jakim może się pochwalić Lewica. Na koalicję Ruchu Narodowego, KORWiN i kilku mniejszych ugrupowań, swój głos chce oddać aż 12 procent głosujących.

Piąte miejsce przypadło PSL (w koalicji z Kukiz’15), które przekonało do siebie 9 procent ankietowanych.

Komentatorzy dość zgodnie wskazują, że mniejsze poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości może być spowodowane zamieszaniem z Marianem Banasiem, prezesa NIK-u oraz jego ewentualnym odejściem z urzędu. Warto tutaj przypomnieć, że gdyby miało dojść do zmiany na stanowisku prezesa NIK, to jednym z kandydatów jest Tadeusz Dziuba.

Poznań: Tadeusz Dziuba zostanie prezesem NIK?

 

Podziel się: