Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion

Sondaż wyborczy: które partie weszłyby do Sejmu?

Gdyby wybory odbyły się 7 marca, zdecydowanym zwycięzcą byłoby Prawo i Sprawiedliwość, jak wynika z badania United Survey dla Wirtualnej Polski. Ale potem robi się ciekawie…

PiS zdobyłoby 33 proc. głosów, o 0,5 pkt proc. więcej niż dwa tygodnie temu. Jednak na drugim miejscu wcale nie byłaby Koalicja Obywatelska – ta zdobyłaby tylko 17,5 proc. głosów, co zapewniłoby jej trzecią lokatę. KO zanotowała spadek o prawie 2 pkt. proc. od sondażu dwa tygodnie temu. Na drugim miejscu znalazłaby się Polska 2050 z wynikiem 17,7 proc. – to o 3,1 pkt. proc. więcej niż dwa tygodnie temu. O włos więcej, ale jednak więcej.

Jak wyglądają kolejne miejsca? Lewica zdobyłaby 9,6 proc. głosów (spadek o 1,8 pkt. proc.), a Konfederacja i PSL-Koalicja Polska po 5,3 proc. 11,6 proc. badanych nie umiało powiedzieć, na którą partię zagłosowaliby.

A jak wyglądałyby wyniki, gdyby Porozumienie wyszłoby ze Zjednoczonej Prawicy i zbudowało Koalicję Polską: blok złożony z Porozumienia, PSL i konserwatywnych posłów PO?

Wtedy nadal zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, złożona tylko z PiS i Solidarnej Polski, która zdobyłaby 34,8 proc. głosów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska z wynikiem 14,2 proc. Trzecie – Polska 2050 z 12,1 proc głosów. Koalicja Polska zdobyłaby 11,6 proc. głosów, a Konfederacja – 4,8 proc., a więc znalazłaby się poza Sejmem.

Frekwencja wyborcza według sondażu wyniosłaby 55,3 proc., w tym zdecydowanie do wyborów poszłoby 31,9 proc. wyborców, a raczej poszłoby 23,4 proc. 39,3 proc badanych nie poszłoby do wyborów, w tym 20,4 proc. zdecydowanie nie.

Sondaż United Survey na zlecenie Wirtualnej Polski przeprowadzony został 5 marca, metodą CATI, na grupie tysiąca dorosłych Polaków.