Śnieżycowy Jar będzie dostępny w weekend

Śnieżycowy Jar Śnieżyca wiosenna fot. Sławek Wąchała

Jak informuje Nadleśnictwo Łopuchówko, 19 i 20 marca będzie można wybrać się do rezerwatu Śnieżycowy Jar, by podziwiać kwitnącą teraz w całej okazałości śnieżycę wiosenną. Ale koniecznie trzeba zabrać kalosze!

Marcowy weekend jest trzecim z kolei, kiedy można podziwiać te urokliwe wiosenne kwiaty w rezerwacie niedaleko Starczanowa. Przypomnijmy, że rezerwat znajduje się na terenie poligonu w Biedrusku, więc wstęp do niego jest surowo zabroniony – poza wyznaczonymi dniami w czasie kwitnienia śnieżycy wiosennej.

Dlaczego warto to zobaczyć i dlaczego rezerwat jest tak wyjątkowy? Jak wyjaśnia Nadleśnictwo Łopuchówko, Śnieżycowy Jar jest najdalej wysuniętą na północ tak liczną populacją śnieżycy wiosennej w Polsce.
„Kobierzec śnieżyc to zazwyczaj widok zarezerwowany dla turystów wybierających się w góry” – informuje nadleśnictwo. – „Można ją spotkać w Karpatach, Sudetach, licznie występuje zwłaszcza w Bieszczadach. Jej naturalny zasięg występowania przebiega przez południową cześć naszego kraju na wysokościach 530 do 1180 m n.p.m. Roślina objęta jest w Polsce ochroną gatunkową. Skąd więc śnieżyca przywędrowała do Wielkopolski? Pojawienie się na tym terenie śnieżycy wiosennej można przypisać celowemu działaniu człowieka – na mapach sprzed ponad stu lat w ogóle nie ma w tym miejscu lasu, a w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu w pododdziale 211 h znajdują się pozostałości fundamentów zabudowań. Rezerwat istnieje od 1975 roku”.

Właśnie teraz kwitnie śnieżyce kwitną najbardziej obficie, a najwięcej można ich znaleźć na brzegu płynącego tam potoku. To on jest powodem, dla którego zabranie kaloszy na tę wyprawę jest niezbędne – cała okolica jest podmokła i bez odpowiedniego obuwia nawet dojście do specjalnej ścieżki umożliwiającej zwiedzenie rezerwatu będzie bardzo trudne.

Nadleśnictwo przypomina także o zakazie schodzenia ze ścieżki.
„Na przestrzeni lat obserwujemy stopniowe odsuwanie się śnieżycy od kładki związane z ruchem turystycznym. Przestrzeganie wspomnianej zasady ułatwi nam zatrzymanie tego procesu” – czytamy w wyjaśnieniu.

Rezerwat można odwiedzać 19 i 20 marca, a wcześniej trzeba się zapoznać z organizacją ruchu na miejscu, lokalizacja parkingów i wskazówkami dla turystów. Wszystkie te informacje znajdują się na stronie Nadleśnictwa Łopuchówko.

Podziel się: