W Śnieżycowym Jarze już kwitną śnieżyce!

Podziel się!

Dolinka niedaleko Starczanowa tradycyjnie wczesną wiosną zachwyca urodą delikatnych, białych kwiatów – i tradycyjnie poznianiacy wykorzystują wolne dni, by podziwiać ten wyjątkowo piękny zwiastun nadchodzącej wiosny.

Śnieżycowy Jar położony między Starczanowem a Uchorowem jest rezerwatem przyrody. Został założony w 1975 roku właśnie dla ochrony śnieżycy wiosennej. Ten jar jest jednym z niewielu w Polsce miejsc, gdzie ten kwiat występuje tak licznie. W dodatku rezerwat się zwiększa, bo kwiat zajmuje coraz większe terytorium – obecnie to prawie 10 hektarów.

Reklama

Co roku wiosną to urokliwe miejsce przyciąga tłumy ludzi chcących zobaczyć, jak kwitnie śnieżyca. Nie inaczej było w ten weekend, zwłaszcza w pogodną niedzielę. Rezerwat odwiedziły tłumy przyjezdnych, którzy podziwiali kwiaty. Nie było to łatwe – jar jest błotnisty, miejscami na jego dnie stoi woda, dotarcie do kwiatów nie zawsze jest więc łatwe, zwłaszcza że nadleśnictwo rozebrało kładkę turystyczną, która dotąd ułatwiała podziwianie kwiatów. Jej stan techniczny nie pozwalał na dalsze użytkowanie. Jednak trwa już budowa nowej kładki, która będzie zaopatrzona w barierki i tarasy widokowe.

Lilia Łada, fot. Sławek Wąchała

Reklama

Podziel się!

Dodaj komentarz

avatar
Reklama