Smog w Poznaniu. Kolejny dzień z zakazem palenia w piecach i kominkach

kontrole dronem smog 2 fot. straż miejska

Powietrze w Poznaniu nadal jest złe – i nadal obowiązuje zakaz palenia w piecach i kominkach wszędzie tam, gdzie jest inne źródło ciepła, bardziej przyjazne środowisku. Wszystko wskazuje na to, że 17 grudnia zakaz będzie także obowiązywał.

Stężenie pyłu zawieszonego PM10 15 grudnia wynosi 75 µg/m sześć., jak wskazuje Atmosfera dla Poznania, a więc przekroczyło 50 µg/m sześć.

„Z tego względu także w piątek, 16 grudnia, obowiązuje zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu „koza” oraz kotłów węglowych nie spełniających wymagań Ekoprojektu” – informuje Urząd Miasta Poznania na swojej stronie. – „Ograniczenia dotyczą osób posiadających drugie źródło ogrzewania z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe, elektryczne lub inne spełniające wymagania Ekoprojektu”.

Miasto przypomina też w swoim komunikacie, że głównymi źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest spalanie paliw stałych, czyli węgla i drewna, które z powodu mrozów przybrało na sile. Wczoraj Poznań znalazł się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Dodatkowo w Poznaniu nałożyły się na to niekorzystne warunki meteorologiczne: wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa i brak wiatru, co sprawia, że smog pozostaje nad miastem.
„Przy takim przekroczeniu norm nawet pojedyncze ich źródło (np. kominek) znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Najbardziej narażone na skutki takiej sytuacji są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore” – ostrzegają władze miasta.

Przy takim stanie powietrza należy unikać aktywności na zewnątrz. Wszystko wskazuje na to, że utrzyma się także 17 grudnia – prognozowany jest poziom 58 µg/m sześć. Jeśli tak się stanie, to zakaz palenia w piecach i kominkach będzie nadal obowiązywał.

Podziel się:

Ostatnio dodane: