Służby ratownicze na uczelni. Co tam się wydarzyło?

ćwiczenia, Akademia Nauk Stosowanych Leszno fot. policja Leszno

Wybuch ładunku pozostawionego w plecaku w holu uczelni, ofiary śmiertelne i wiele osób poszkodowanych – tak wyglądał scenariusz ćwiczeń służb ratowniczych, które odbyły się 25 maja w Akademii nauk Stosowanych w Lesznie.

– Postronna osoba wniosła do holu uczelni plecak, w którym znajdował się materiał wybuchowy – wyjaśnia Monika Żymełka, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Lesznie. – Podczas trwania zajęć wykładowych doszło do eksplozji ładunku. W tym czasie w holu znajdowało się około 30 osób, głównie studentów akademii. Część z nich poniosła śmierć na miejscu, a część została ranna.

O wybuchu zostały powiadomione leszczyńskie służby ratownicze, co nastąpiło 25 maja około 10.00 rano. W akcji udział wzięli policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie, inne służby ratownicze i uczniowie klasy policyjnej z III Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie.

– Na miejsce skierowano policjantów z różnych pionów: prewencji, ruchu drogowego, kryminalnego – wyjaśnia Monika Żymełka. – Funkcjonariusze ruchu drogowego zabezpieczyli drogi ewakuacyjne, dbali o ich drożność oraz kierowali ruchem drogowym w rejonie zdarzenia. Na miejsce został skierowany przewodnik psa służbowego wraz z czworonożnym partnerem do wykrywania materiałów wybuchowych. W działania zaangażowano uczniów klasy policyjnej z III Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. Młodzież miała okazję w realnych warunkach przyjrzeć się działaniom kryzysowym. Uczniowie zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym.

Inicjatorem ćwiczeń była Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie, a scenariusz szkolenia znała tylko ścisła grupa organizatorów.
– Była to doskonała okazja do koordynacji i współpracy służb ratowniczych – podkreśla Monika Żymełka. – Doskonalono umiejętność odizolowania terenu przez siły policyjne, sprawdzono umiejętność przeszukania budynku, w tym przy użyciu wyspecjalizowanego psa służbowego, sprawdzono procedury ewakuacji oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

W ćwiczeniach wzięli także udział funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, Straży Miejskiej w Lesznie, zespoły ratownictwa medycznego, w tym z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie, oraz przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Leszna.

Podziel się: