Słupca fot. Miasto.Słupca.pl

Słupca: Najpierw go opluł – teraz zarzuca mu branie łapówek

Wojna między jednym z uczniów i nauczycielem w szkole zawodowej w Słupcy trwa. Teraz uczeń oskarżył nauczyciela o łapownictwo.

Przypomnijmy: sprawa zaczęła się 21 września minionego roku. 19-letni uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Słupcy pokłócił się z jednym z nauczycieli: odnosił się do niego na “ty”, używał wulgaryzmów, a w końcu go opluł, jak o tym informowaliśmy Został za to skreślony z listy uczniów, ale odwołał się od tego i Kuratorium Oświaty przyznało mu rację.

Do szkoły wrócił, ale czekała go sprawa sądowa o znieważenie funkcjonariusza publicznego oraz naruszenie jego nietykalności cielesnej. Proces ruszył w połowie grudnia, jednak nie wiadomo, jak przebiega, bo – jak podaje portal slupca.pl – nauczyciel złożył wniosek o jego utajnienie. Nie chciał być wytykany palcami. Wiadomo więc tylko, że wyrok jeszcze nie zapadł, a kolejna rozprawa ma się odbyć w połowie stycznia.

Ale oskarżony uczeń złożył zawiadomienie do prokuratury o tym, że nauczyciel bierze łapówki. Tą łapówką miały być dwa samochodowe kołpaki, które uczeń przyniósł dla nauczyciela. Pedagog poprosił go o to wiedząc, że jego ojciec ma warsztat samochodowy, i zapłacił mu za te dwa kołpaki 20 zł. Zdaniem chłopaka rynkowa cena takich kołpaków jest wyższa.

Nauczyciel chciał jeszcze dwóch kołpaków, i właśnie ten fakt wywołał agresję ucznia na lekcji. Poza tym musiał też napisać karną kartkówkę, a nauczyciel dał mu do zrozumienia, że to za karę, bo przyniósł tylko dwa kołpaki, a nie cztery.

Prokuratura zdecydowała jednak o odmowie wszczęcia postępowania w tej sprawie. 20 zł zdaniem prokuratorów nie odbiega zbytnio od ceny rynkowej kołpaków i trudno je uznać za łapówkę w takiej sytuacji. Nie stwierdzono też, żeby nauczyciel uzależniał stawianie lepszych czy gorszych stopni od przyniesienia kołpaków. Z pewnością nie było to zachowanie zbyt etyczne – ale ocena tego nie jest zadaniem prokuratury. Decyzja prokuratora nie jest prawomocna i uczeń, który złożył doniesienie, zamierza ją zaskarżyć do sądu.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze