Słowniczek mody – czy znasz te pojęcia?

Moda pełna jest tajemnic, ciekawostek i nowości. Zacierające się granice między krajami i coraz to większy mix trendów wpływa nie tylko na fasony i materiały, ale także na ich nazewnictwo i nomenklaturę. Wśród popularnych, mocno zakorzenionych określeń (jak np. jeansy czy getry), coraz częściej pojawiają się obco i tajemniczo brzmiące nazwy.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Czym jest basic, o którym mówią najpopularniejsze fashion guru? Czy szmizjerka to to samo co sukienka kopertowa i czy awiatory to nazwa marki, czy może… konkretnego modelu?

Basic

W nomenklaturze języka polskiego coraz częściej zapożyczamy określenia pochodzące z języków obcych. Aspekt ten dotyczy również branży fashion, która obfituje w określenia takie jak maxi dress, high west czy wspomniany już basic. Pierwsze określenie opisuje oczywiście długie sukienki sięgające kostek, drugie odnosi się do wyższego stanu w np. spodniach.

Trzecie określenie – basic – pochodzi z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza coś podstawowego i fundamentalnego. W tym konkretnym kontekście pod mianem podstawy mamy na myśli budowanie oraz tworzenie swojego stylu. Basic więc odnosi się zarówno do konkretnego elementu naszej garderoby, jak i do pełnej stylizacji czy nawet całego stylu.

Basic zyskało na znaczeniu i zdobyło „sławę” po wprowadzeniu trendu na minimalistyczne i proste kroje. Obecnie najpopularniejszym „bejsikiem” są gładkie, jednobarwne topy, biała lub czarna zwiewna sukienka na lato, jeansy czy klasyczna, czarna marynarka.

Szmizjerka

Szmizjerka pochodzi od francuskiego słowa chemisiere, co w tłumaczeniu na język polski oznaczałaby… „koszularkę”. Za twórczynię szmizjerki uznaje się niezastąpioną Coco Chanel, a historia jej powstania okraszona jest ciekawą legendą.
Historia głosi, że słynna, francuska projektantka wpadła na pomysł nowej kreacji podczas… wyścigów konnych. Coco, siedząc na widowni zorientowała się, że jej kreacja jest zbyt elegancka, co z punktu widzenia budowania wizerunku było niezwykle naganne. Chcąc wpasować się w pozostała rzeszę kibiców poprosiła siedzącego obok mężczyznę o… jego koszulę.
Jak łatwo się domyśleć – duża koszula o przeskalowanym kroju stała się inspiracją do stworzenia nowego kroju, a sukienka na lato łączyła w sobie zarówno sportowy sznyt, jak i niewymuszoną elegancję.

Pierwotnie szmizjerka przypominała przedłużoną, męską koszulę, później Francuzka wprowadziła nieco elegancji i kobiecości, podkreślając biust i biodra za pomocą paska. Do dziś jedną z najsłynniejszych szmizjerek jest ta, którą nosiła Bardot w filmie „I Bóg stworzył kobietę”. Śmiało można uznać, że jest to jeden z kolejnych krojów Coco, który dzięki swojej uniwersalności stał się wprost idealną propozycją na randki, spotkania towarzyskie, rozmowę o pracę czy wakacje.

Alladynki

Sukienka letnia, buty o lekko zaokrąglonym kształcie, czy może marynarka z ornamentowym wzorem? Alladynki, wbrew skojarzeniom ze znaną bajką Disneya, są ściśle powiązane z modą damską… i męską. Inna, popularna i zastępcza nazwa to haremki lub szewary. Ostatecznie jednak wszystkie te określenia oznaczają jedno – szerokie spodnie z obniżonym krokiem, bliźniaczo podobne do tzw. pumpów.

Podstawą to stworzenia pierwszego, luźnego kroju była oczywiście wygoda i przewiewność. Niekrępująca ruchów forma zyskała uznanie zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, gdzie temperatura powietrza sięga powyżej 40 stopni.
W Polsce, mimo swojej uniwersalności, alladynki nie cieszą się ogromną popularnością. Ich fani wykorzystują je głównie w podróżach czy na nadmorskich wakacjach, ciesząc się wygodą i luźnym, niekrępującym krojem.

Awiatory

Kolejnym, obco brzmiącym określeniem są awiatory, które przez wielu kojarzone są… z amerykańskim filmem i znakomitą rolą męską, wykreowaną przez Leonardo DiCaprio. W języku francuskim aviateur oznacza lotnika, który w celach ochronnych używał zaciemnionych gogli oraz dużych zegarków o wyraźnej i pokaźnej tarczy. To właśnie te dwa akcesoria stały się kultowymi i rozpoznawalnymi na całym świecie, zyskując miano najpopularniejszych modeli w XXI wieku.
Dziś awiatory (lub inaczej „aviatory”) kojarzone są głównie z marką RayBan oraz filmem Top Gun, w którym to Tom Cruise (będący pilotem samolotu) nosił oryginalny krój okularów wraz ze skórzaną kurtką z naszywkami. Proste u góry i zaokrąglone u dołu modele stały się prawdziwym hitem, a ich unisexowa forma przejawia się zarówno w trendach mody damskiej, jak i męskiej.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

avatar