Lewica Razem SLD Wiosna

SLD oficjalnie przedstawia “jedynki”. W tle konflikt w ugrupowaniu. “Lewico, opamiętaj się”

Liderzy lewicowej koalicji przedstawili dzisiaj “jedynki” swoich list wyborczych w całej Polsce. W Wielkopolsce lista całkowicie się pokrywa z nieoficjalnymi informacjami, które wyciekły do mediów już wcześniej.

W skład koalicji lewicowej wchodzą trzy stosunkowo duże ugrupowania: Wiosna, SLD oraz Razem, które wspiera kilka mniejszych podmiotów. Politycy zdecydowali się, że nie wystartują w wyborach w formie koalicji (wtedy musieliby zmierzyć się z 8 procentowym progiem wyborczym), a wykorzystają do startu struktury SLD. Formalnie, wszyscy politycy startują więc z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Listę w stolicy Wielkopolski ma otwierać Katarzyna Ueberhan z Wiosny. Za nią pojawi się Anna Wachowska – Kucharska, a kolejne miejsce zajmie ktoś z SLD. W Koninie “jedynkę” otrzymała Paulina Nowak, z partii Razem. Kalisz spróbuje przekonać do siebie Wiesław Szczepański z SLD. Natomiast na północy Wielkopolski, w Pile, o głosy powalczy Dariusz Standerski z Wiosny. 

– Do Sejmu idzie odważna ekipa z konkretnymi, lewicowymi rozwiązaniami – przekonywał podczas prezentacji kandydatów Adrian Zandberg z partii Razem.

Nie wszyscy w lewicowej koalicji są zadowoleni z ostatecznego kształtu list. Oficjalne oświadczenie w tej sprawie wydała wczoraj “Inicjatywa Feministyczna”.

Z rozczarowaniem i niepokojem odbieramy docierające do nas oficjalnie i nieoficjalne informacje na temat przygotowań „Lewicy” do startu w wyborach. Mimo zaproszenia szeregu partii i organizacji do wspólnego startu (ileż to razy słyszałyśmy w mediach, że Inicjatywa Feministyczna „rozmawia” czy że Inicjatywa Feministyczna „jest z nami”), rzeczywistość okazała się zbyt trudna. Pogodzenie interesów trzech partii założycielskich okazało się ważniejsze niż lojalność wobec sojuszniczek czy nawet zwykła kalkulacja polityczna!(…) Nie ma naszej zgody na lewicę bez feminizmu, na zawłaszczanie naszych dokonań przez partyjnych „tenorów”. Inicjatywa Feministyczna wspierała komitet Ratujmy Kobiety, współorganizowała Strajki Kobiet w Warszawie, a wcześniej zorganizowała pierwszy Czarny Protest pod Sejmem, kiedy na Sali Plenarnej brutalnie odrzucano projekt ustawy o liberalizacji aborcji. Nie możemy uwierzyć, że znowu zamiast do Sejmu mamy iść protestować! Na ulicy! Gdyby nie konsekwentnie stwarzane pozory otwartości na współpracę, dawno już zarejestrowałybyśmy własny komitet wyborczy. Czy to o to chodziło z pozorowaniem rozmów? O zdobycie politycznego monopolu w tych wyborach, który w dodatku na naszych oczach jest rozmieniany na drobne w patriarchalnych rozgrywkach?
Lewico, opamiętaj się. Inna polityka naprawdę jest możliwa!

Oświadczenie Inicjatywy Feministycznej w sprawie konstruowania list przez KW SLD „Lewica”Z rozczarowaniem i niepokojem…

Opublikowany przez Inicjatywa Feministyczna Piątek, 16 sierpnia 2019

Wcześniej lewicową koalicję opuściło wielu lokalnych działaczy z Wielkopolski, którzy od lat byli z nią kojarzeni. 

1
Dodaj komentarz

avatar
Dawid Stolarek
Dawid Stolarek

Tysiące ludzi głosuje na “Kowalską” a stołek należy się komuś kto dostał tylko 50 głosów ? i ludzie nadal się na to nabierają ?