ewakuacja, koronawirus fot. 12WBOT

Skwierzyna: Ewakuacja 15 pacjentów ze szpitala. Pomogli terytorialsi

Szpital w Skwierzynie nadal jest w bardzo trudnej sytuacji. Wczoraj wielkopolscy terytorialsi przeprowadzili ewakuację kolejnych 15 pacjentów zarażonych covid-19 do innych placówek medycznych.

Operacja odbyła się na wniosek wojewody lubuskiego i polegała na przetransportowaniu chorych na covid-19 ze Skwierzyny do placówek medycznych w Świebodzinie i Kostrzynie.

Tej trudnej i delikatnej misji podjęli się żołnierze WOT oraz „Czarnej Dywizji”. Akcja przebiegła sprawnie dzięki doświadczeniu żołnierzy i współpracy wszystkich służb. Przygotowali ją w zaledwie dwie godziny i przeprowadzili jeszcze szybciej: akcja rozpoczęła się w samo południe, a zakończyła się około godz. 13.30 i odbyła się sprawnie, z największą wrażliwością, empatią i przy jak najmniejszych niedogodnościach dla pacjentów.

– Ewakuacja była nietypowa, ponieważ wiązała się z koniecznością przygotowania tego delikatnego przedsięwzięcia w zaledwie 2 godziny – podsumowuje ppor. Krzysztof Ciupak ze 151 batalionu lekkiej piechoty. – W tym krótkim czasie musieliśmy zorganizować cała operację, co udało się ze względu na doświadczenie, jakie w tego typu akcjach posiadają już żołnierze skwierzyńskiego batalionu WOT i 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

Sprawne działanie udało się zapewnić także dzięki wzorcowej współpracy z policją i pogotowiem ratunkowym. Przy ewakuacji pracowali żołnierze różnych jednostek działając jako tzw. Zespół Interwencji Kryzysowej (ZIK). Zespoły powstały rok temu, 20 kwietnia 2020 r., w każdym województwie na bazie jednostek WOT i wojsk operacyjnych.

12WBOT

3 2 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze