Sinice i śnięte ryby. W których jeziorach Wielkopolski nadal nie można się kąpać?

Rusałka kąpielisko fot. L. Łada

Kąpielisko Rusałka od 14 lipca jest zamknięte dla miłośników kąpieli z powodu zakwitu sinic – i wszystko wskazuje na to, że będzie tak nadal. W komunikacie z 18 lipca Rusałka nadal figuruje na liście jezior z zakazem kąpieli.

Powodem zamknięcia kąpieliska jest zakwit sinic, który jeszcze się nie skończył, jak wynika z obserwacji ratowników. Woda w jeziorze jest mętna, sinobrązowa i ma nieprzyjemny zapach. Niestety, ostatnie deszcze i spadek temperatur powietrza nie wystarczyły, by zakwit się skończył i wszystko wskazuje na to, że do ponownego otwarcia kąpieliska trzeba będzie poczekać co najmniej do przyszłego tygodnia.

Wszystko zależy od wyników badania wody przeprowadzonego przez inspektorów Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – gdy pracownicy POSiR uznają, że stan wody wskazuje na koniec zakwitu, zwrócą się do PSSE o przeprowadzenie kolejnych badań.

Przypomnijmy, że oprócz Rusałki w Poznaniu zakaz kąpieli w regionie obowiązuje także dla kąpieliska nad
jeziorem Królewskim w Krzyżu Wielkopolskim, w jeziorze Nienawiszcz i w jeziorze Budziszewskim oraz w obu kąpieliskach jeziora Rogoźno, “Za Jeziorem” i przy ulicy Plażowej. Powodem jest zakwit sinic lub znalezienie śniętych ryb, spowodowane zazwyczaj niedostateczną ilością tlenu w wodzie, czyli przyduchą, do której z kolei dochodzi, gdy woda nie jest zbyt czysta.

Podziel się: