Reklama

Setna rocznica zdobycia Ławicy

Poznaniacy uczcili 100. rocznicę zdobycia lotniska Ławica przez powstańców wielkopolskich. W starym porcie odbył się piknik historyczny, podczas którego można było zobaczyć inscenizację dawnych wydarzeń.

Zwycięska bitwa rozegrała się 6 stycznia 1919 roku. Powstańcy, po ostatecznej decyzji Stanisława Taczaka, przeprowadzili brawurową akcję zbrojną, w efekcie której przejęto stację lotniczą na Ławicy. Była ona ostatnim bastionem Niemców zagrażającym dotychczasowym sukcesom poznańskich oddziałów. Polacy zajęli więc wyjątkowo strategiczny obiekt na mapie walk, newralgiczny punkt dla miasta, którego zdobycie miało znaczenie nie tylko dla naszego regionu, ale i dla rozwoju lotnictwa całej Rzeczpospolitej. Ponadto w ich ręce trafiło ponad 200 samolotów, a także karabiny maszynowe i spora ilość sprzętu lotniczego.

W setną rocznicę tamtych wydarzeń w starym porcie lotniczym na Ławicy uczczono pamięć dawnych bohaterów. Głos podczas uroczystości zabrali weterani lotnictwa, którzy przybliżyli historię bitwy o Ławicę.

– Wspominając czasy walki, chciałbym wszystkim powstańcom, którzy przyczynili się do zdobycia Ławicy, podziękować w imieniu nas wszystkich. Niech pamięć o tych bohaterach trwa wiecznie, abyśmy kolejne rocznice obchodzili razem, pod pomnikiem na Ławicy, który jest symbolem zwycięstwa. Pamiętajmy o naszych przodkach i spotykajmy się co roku o tej porze – mówił generał Franciszek Macioła, prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP.

Autor: UMP fot: Sławek Wąchała

data-matched-content-rows-num="8,4" data-matched-content-columns-num="1,4" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked"

Dodaj komentarz

avatar