Seniorka chciała pomóc synowi. Przekazała 50 tysięcy złotych oszustom

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Kolejny przypadek oszustwa „na wypadek” odnotowali konińscy policjanci. 83-letnia kobieta uwierzyła w opowieść, że jej syn spowodował wypadek i przekazała oszustom 50 tys. zł, wierząc, że uchroni syna przed więzieniem.

– W poniedziałek 21 listopada późnym popołudniem do mieszkanki Konina zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako policjant – opowiada Sebastian Wiśniewski, rzecznik prasowy konińskiej policji. – Poinformował 83-latkę, że jej syn spowodował wypadek drogowy, w którym ranna została kobieta w ciąży. Fałszywy policjant przekazał telefon drugiej osobie, która udawała syna seniorki. Roztrzęsionym głosem poinformował 83-latkę, że potrzebuje pieniędzy na polubowne załatwienie sprawy, po czym telefon przekazał ponownie policjantowi, który już dalej prowadził z seniorką rozmowę. Pod groźbą kary więzienia dla syna namówił mieszkankę Konina do spakowania w reklamówkę 50 tysięcy złotych i przekazania całości kurierowi, który lada moment miał pojawić się u niej.

Oszuści cały czas mieli seniorkę na linii, rozmawiając z nią, dopóki nie doszło do przekazania pieniędzy. Seniorka zorientowała się, że została oszukana dopiero wtedy, gdy zadzwonił do niej prawdziwy syn. Opowiedziała mu o wszystkim, a on zadecydował, że trzeba zgłosić sprawę policji.

– Pomimo prowadzonych akcji informacyjno-profilaktycznych, nadal dochodzi do oszustw na szkodę seniorów – podsumowuje Sebastian Wiśniewski. – Dlatego przypominamy, że policja nigdy nie żąda pieniędzy. Pamiętajmy, by nie przekazywać swoich oszczędności obcym osobom pojawiającym się w naszym mieszkaniu. Nie wrzucajmy pieniędzy, biżuterii i innych wartościowych rzeczy przez okno, a także nie zostawiajmy ich w dziwnych miejscach za namową osoby, z którą rozmawiamy przez telefon np. w zaroślach, w koszu na śmieci lub pod ławką. Apelujemy również do osób młodych, by informowali rodziców, dziadków lub znajomych seniorów o metodach działania oszustów. Świadomość o zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać, może uchronić je przed utratą oszczędności.

Podziel się:

Ostatnio dodane: