Senator Marek Plura nie żyje. Miał 52 lata

fot. pixabay

Marek Plura, europoseł, senator KO X kadencji z okręgu katowickiego i osoba walcząca o prawa osób z niepełnosprawnościami zmarł 21 stycznia. Miał 52 lata. O jego śmierci poinformował Senat RP na swojej stronie.

Senator od urodzenia zmagał się z zanikiem mięśni i aktywnie działał na rzecz osób niepełnosprawnych. Kilka dni temu trafił do szpitala z powodu powikłań po grypie. Niestety, nie udało się go uratować.

O śmierci senatora poinformował Senat RP na swojej stronie.
„W wieku 52 lat zmarł Senator RP Marek Plura. Piastował mandat senatora X kadencji z okręgu katowickiego. Sprawował mandat posła na Sejm VI i VII kadencji oraz posłem do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. Aktywnie działał na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz swojej małej śląskiej ojczyzny” – czytamy na stronie Senatu.

„Jestem głęboko poruszony śmiercią Senatora Marka Plury” – napisał w mediach społecznościowych Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki. – „Jego zaangażowanie na rzecz osób z niepełnosprawnościami było niezwykłe, Jego miłość do Śląska głęboka. Zarażał optymizmem, pracowitością i oddaniem, był wzorem, jak pięknie żyć mimo przeciwności losu. Spoczywaj w pokoju!”.

Marek Plura urodził się 18 lipca 1970 r. w Raciborzu. Był absolwentem Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie, pracował w Ośrodku Pomocy Kryzysowej Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych SPES jako pracownik socjalny oraz w Ośrodku Rewalidacyjnym „Akcent” jako pedagog.

Prowadził wiele działań wspomagających osoby niepełnosprawne: był prezesem Śląskiego Stowarzyszenia Edukacji i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Akcent”, przewodniczącym rady programowej Działu Integracyjno-Biblioterapeutycznego Biblioteki Śląskiej, zastępcą skarbnika Międzynarodowego Parlamentu Osób Niepełnosprawnych i wicedyrektorem Very Special Arts Poland. Był także odznaczony Orderem Uśmiechu.

W latach 2006-2007 był radnym Rady Miasta Katowice, a w wyborach europejskich w 2014 r. uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. W Senacie X kadencji był wiceprzewodniczącym Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu.

Podziel się: