Kontrole maseczek fot. policja

Sejm usunął kary „sanepidowskie” z ustawy covidowej. Przez pomyłkę?

W opublikowanej w sobotę ustawie covidowej, która przyznaje 100-proc. dodatki do wynagrodzenia medykom walczącym z koronawirusem, którzy do pracy zostali skierowani przez wojewodę, znalazł się ciekawy błąd.

Jak informuje Forsal.pl, posłowie najwyraźniej przeoczyli, że z projektu zniknął przepis o karach administracyjnych sanitarnych za łamanie covidowych obostrzeń. Artykuł 48a tej ustawy, w którym znajdował się ten zapis, ma teraz zupełnie nowe brzmienie. Dr Wojciech Górowski, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego UJ, analizując ustawę zauważył, że art. 15 pkt 7 nowelizacji zmienia ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845) poprzez nadanie nowego brzmienia art. 48a.

Obecnie artykuł 48a informuje, że „W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem”.

Ale poprzednio, przed zmianami, ten sam artykuł informował o karach pieniężnych za niestosowanie się do ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanie epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń i przewidywał karę do 30 tys. zł za ich nieprzestrzeganie.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze