Sejm uchwalił nowelizację ustaw podatkowych. Jest podwyżka kwoty wolnej od podatku

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion

Posłowie przyjęli dziś nowelizację ustaw o podatkach od osób fizycznych i od osób prawnych. To pierwszy krok do wdrożenia Polskiego Ładu. Za ich przyjęciem zagłosowało 235 posłów, 217 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z zapowiedziami została podwyższona kwota wolna od podatku – do 30 tys. zł. Obecnie można sobie odliczyć w zależności od dochodów od ok. 3,1 tys. zł do 8 tys. zł. Osoby, które zarabiają najwięcej, nie mogą nic odliczyć od podatku.

Posłowie uchwalili także podwyżkę pierwszego progu podatkowego, do którego obowiązuje stawka 17 proc.. Powyżej niego stawka wzrasta do 32 proc. Obecnie próg wynosi 85 tys. zł, a od przyszłego roku ma być to 120 tys. zł.

Zmienią się także zasady odliczania składki zdrowotnej. Obecnie składka wynosi 9 proc. dochodu, ale 7,75-proc. składki można odliczyć od podatku. Nowelizacja ustawy likwiduje to odliczenie, jednak by podatnicy, którzy płaca 17-proc. podatek, nie stracili na tej zmianie, wprowadzono tzw. ulgę dla klasy średniej, dzięki której nadal nie będzie można odliczyć składki zdrowotnej od podatku, jednak nie zwiększy to podatków płaconych przez osoby o dochodach od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. zł. Z tej poprawki będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, ale też osoby zatrudnione na etacie.

Zmiany odczują też pracujący emeryci, którzy nie pobierają emerytury: nie będą musieli płacić podatku od dochodu, o ile ich dochody nie przekroczą 115 tys. zł. Podobnie będą się rozliczać rodziny mające co najmniej czwórkę dzieci – rodzice nie będą musieli płacić podatku, o ile ich dochody nie przekroczą 230 tys. zł.

Przedsiębiorcy płacący podatek liniowy będą płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. dochodów, ale nie mniej niż 270 zł, a przedsiębiorcy płacący podatek według karty podatkowej – składkę liczoną od minimalnego wynagrodzenia, czyli 270 zł. Płatnicy podatku zryczałtowanego będą płacić według progów: ci o rocznych przychodach do 60 tys. zł – 9 proc. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, między 60 tys. zł a 300 tys. zł – 9 proc. od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a ci o przychodach ponad 300 tys. zł – od 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Sejm uchwalił tez przepisy mające pomóc w walce z szarą strefą: jeśli przedsiębiorcy udowodni się, że płaci część pensji pod stołem, to będzie musiał spłacić zaległe podatki i składki. Firmy będą też mieć obowiązek przesyłania swoich danych księgowych, tzw. JPK CIT czy JPK PIT. To z kolei pozwoli wykryć firmy, które zaniżają podatki. Podmiot z zarejestrowaną działalnością gospodarczą w innym kraju zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego, jeśli jest zarządzany z Polski.

Teraz pakiet ustaw trafi do Senatu. Rząd liczy, że uda się je uchwalić w tym roku, by od stycznia 2022 mogły wejść w życie.

Źródło: Onet.pl

Podziel się: