Schron odkopany na Piątkowie w Poznaniu. Co się z nim stanie?

Poznań Piątkowo fot ZDM (zdjęcie ilustracyjne)

Schron mobilizacyjny z 1914 roku, a właściwie to, co z niego zostało, odkopano podczas budowy osiedla między ulicami Wojciechowskiego a Włościańską. „Czy coś wiadomo więcej w sprawie ruin?” – zapytał nasz Użytkownik. Sprawę wyjaśnia Miejski Konserwator Zabytków.

Jak informuje miasto na swojej stronie poświęcone Twierdzy Poznań, betonowe schrony, które dziś nazywamy „mobilizacyjnymi”, były efektem zbrojeń spowodowanych wybuchem I wojny światowej. Jak wyglądały – można dziś oglądać w lesie Dębina, bo tam te schrony zachowały się w dobrym stanie i są obecnie częścią trasy zwiedzania pozostałości Twierdzy Poznań.

Schron przy ul. Wojciechowskiego nie miał tyle szczęścia – pozostały z niego tylko ruiny i w zasadzie nie bardzo wiadomo, co się tam właściwie znajduje.
– Na terenie inwestycji przy Wojciechowskiego/Włościańska w Poznaniu odsłonięto podczas prac ziemnych relikty schronu mobilizacyjnego z 1914 roku – poinformowała nas Joanna Czech, kierownik oddziału ochrony zabytków nieruchomych Miejskiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. – Inwestor został zobowiązany do przygotowania inwentaryzacji, która jest niezbędna do podjęcia dalszych decyzji w sprawie, Dokumentacja oraz badania obiektu są w trakcie realizacji.

Gdy badania i inwentaryzacja zostaną zakończone – będą podjęte decyzje co do dalszych losów reliktów tego schronu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: