Samorządowcy chcą rekompensaty za zmiany w PIT. Uda się uniknąć drastycznych podwyżek?

komunikacja miejska fot. ZTM
Grupa samorządowców związanych z Platformą Obywatelską przekazała dziś na ręce marszałka Senatu projekt ustawy zakładający rekompensaty dla miast i gmin w związku ze zmianami w podatku PIT wprowadzonymi przez rząd.

O zmianach wprowadzonych w PIT przez Prawo i Sprawiedliwość w tym roku pisaliśmy już wielokrotnie. Z jednej strony z całą pewnością na obniżeniu podatku zyskują obywatele. Samorządy od początku alarmują natomiast, że zmiany mają bardzo negatywny wpływ na ich budżety. To właśnie m.in. tymi zmianami władze Poznania argumentują konieczność wprowadzenia drastycznych podwyżek opłat w przyszłym roku, które obejmą m.in. komunikację miejską, ale też palmiarnię czy zoo.

Poznań: Jaśkowiak zapowiada podwyżki opłat i atakuje PiS. “To efekt nieudolnej polityki rządu”

Dzisiaj z Tomaszem Grodzkim, marszałkiem Senatu spotkali się samorządowcy związani z PO / KO: Hanna Zdanowska (prezydent Łodzi); Jacek Karnowski (prezydent Sopotu); Arkadiusz Chęciński (prezydent Sosnowca) oraz Rafał Trzaskowski (prezydent Warszawy). Wspierała ich Małgorzata Kidawa-Błońska, kandydatka w prawyborach w PO oraz Zygmunt Frankiewicz, wieloletni samorządowiec.

Samorządowcy poprosili marszałka Senatu o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która miałaby zapewnić im rekompensaty finansowe w związku ze zmianami podatkowymi zainicjowanymi przez obecny rząd. Projekt ma zakładać zwiększenie udziału samorządów w podatkach PIT – duże miasta miałyby dostać 8% z niego, a gminy 2%. To miałoby zrekompensować poniesione straty.

Podziel się: