piątek, 1 grudnia, 2023

Sadzonki drzew powędrowały do poznaniaków. W zamian za śmieci

600 sadzonek lipy, sosny, buku, klonu czy dębu dostali poznaniacy na Gratowisku. Sadzonkę mógł otrzymać każdy, kto w ubiegłym tygodniu przyniósł odpady do któregoś z poznańskich Gratowisk. Akcja cieszyła się bardzo dużym powodzeniem.

W punkcie na ul. Wrzesińskiej wszystkie sadzonki zostały rozdane już pierwszego dnia – tylu poznaniaków przyniosło tam odpady. W pozostałych dwóch Gratowiskach, w Suchym Lesie przy ul. Meteorytowej i przy ul. 28 Czerwca 1956 r. w Poznaniu sadzonki rozeszły się w ciągu dwóch dni.

Przypomnijmy, że Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), zwane też Gratowiskami to miejsca, do którego właściciele nieruchomości z Poznania mogą bezpłatnie dostarczyć wybrane rodzaje zużytych przedmiotów. Są tam przyjmowane za darmo od mieszkańców odpady niebezpieczne i problemowe, np. elektronika, meble, zużyte opony, śmieci pobudowlane, przeterminowane leki, baterie.

Jest tam także specjalnie urządzony punkt o nazwie “Drugie życie” – w nim znajdziemy przedmioty oddane na Gratowisko, które mogą jeszcze komuś posłużyć: książki, płyty, ceramikę czy zabawki. Można je kupić w bardzo bardzo atrakcyjnych cenach, które zaczynają się już od złotówki – tyle kosztują płyty CD i książki. Wyroby szklane czy ceramiczne kosztują dwa złote, zabawki dla dzieci – 10 zł. Warto dodać, że w punkcie można także kupić nawóz naturalny za około 5 zł za worek.

W Poznaniu mamy także Mobilny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli Gratowóz. Ten specjalnie przystosowany samochód zabiera te odpady, których nie należy wyrzucać do przydomowych pojemników i jest wyjątkowo wygodna forma pozbycia się takich odpadów przez osoby, które nie mogą z różnych powodów dostarczyć ich na Gratowisko. Gratowóz kursuje według harmonogramu, który można znaleźć na stronie miasta, ale który także wywieszają w swoich budynkach zarządcy i spółdzielnie mieszkaniowe – w wyznaczone soboty w godzinach od 8.00 do 16.00. W każdej dzielnicy Gratowóz pojawia się średnio raz na kwartał i zabiera wystawione przedmioty bez dodatkowych opłat.

Źródło: UMP
Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoSadzonki drzew powędrowały do poznaniaków. W zamian za śmieci