Kampania wyborcza Duda Trzaskowski fot. Sławek Wąchała

Są pierwsze wyniki wyborów prezydenckich. Kto się może cieszyć?

Największą niespodzianką wyborów na prezydenta Polski okazała się wyjątkowo wysoka frekwencja wyborcza. Pierwsze wyniki wyborcze wskazują na to, że będziemy mieli drugą turę.

Na oficjalne wyniki trzeba jeszcze poczekać, ale mamy już pierwsze – sondażowe. Wynika z nich, że w drugiej turze zmierzą się ze sobą Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Trudno mówić tutaj o niespodziance. Według sondaży większość głosujących zdecydowała się zaufać obecnemu prezydentowi Polski.

Wyniki wyborów prezydenckich

Według sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla TVP Info, Polsatu i TVN.
1. Andrzej Duda – 41,8%
2. Rafał Trzaskowski – 30,4%
3. Szymon Hołownia – 13,3%
4. Krzysztof Bosak – 7,4%
5. Robert Biedroń – 2,9%
6. Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,6%

Pozostali kandydaci mieli poniżej 1%. Frekwencja wyniosła 62,9%.

Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze

Wszystkie przedwyborcze sondaże przewidywały zwycięstwo obecnego prezydenta Polski i tak też się stało. Andrzej Duda nie może jednak jeszcze planować sobie kolejnych pięciu lat na stanowisku – w drugiej turze zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim, który jest kandydatem największego opozycyjnego ugrupowania. Chociaż różnica między nimi w wyborach jest spora, to trzeba pamiętać że Trzaskowski, który dołączył do wyborów później niż reszta, błyskawicznie zaczął odrabiać straty.

Zwycięzca i przegrany

Dołączenie do wyborów Trzaskowskiego, który zamienił Małgorzatę Kidawę-Błońską mocno odczuli pozostali kandydaci. Przed pojawieniem się Trzaskowskiego były momenty, kiedy zarówno Szymon Hołownia, jak i Władysław Kosiniak-Kamysz mogli liczyć, że to właśnie oni wejdą do drugiej tury wyborów. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zmienił sytuację. Wynik Hołowni, jako kandydata bezpartyjnego jest w dalszym ciągu bardzo dobry. Natomiast lider PSL, o ile wyniki się potwierdzą, może mówić o klęsce.

Umiarkowana radość może panować wśród sympatyków Konfederacji. Krzysztof Bosak nie podbił serc Polaków, ale mimo to zanotował dobry wynik, zwłaszcza że w ostatnich dniach kampanii nastąpiła ponowna polaryzacja wśród wyborców, którzy w dużej mierze postanowili rozdzielić głosy między Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego. Dość niespodziewanie Konfederacja jako ugrupowanie zanotowała trzeci wynik.

Całkowita porażka Lewicy

Wszystkie sondaże przedwyborcze zapowiadały klęskę, ale mimo wszystko wynik 3,2% trudno w jakiś sposób wytłumaczyć. Przyczyny tak dotkliwej porażki z całą pewnością będą jeszcze nieraz analizowane.