Rzeźby w drewnie nad Maltą. Zaczyna się festiwal!

Poznań Wood Festival 2021 Wood Carving fot. Sławek Wąchała

Prawie 20 rzeźbiarzy z całej Europy, widowiskowe konkursy, a  także pokazy rzeźbienia na żywo i na czas – wszystko to czeka zainteresowanych nad Maltą. W piątek, 28 lipca, rozpocznie się tam trzecia edycja POZnań Wood Festival 2023 i potrwa do niedzieli, 30 lipca.

Tegoroczny festiwal będzie się odbywał na mecie toru regatowego na Malcie, a weźmie w nim udział prawie 20 rzeźbiarzy z Polski, Niemiec, Ukrainy, Czech i Słowacji. Motywem przewodnim konkursu głównego festiwalu są zwierzęta polskich pól i lasów. Artyści będą musieli je wyrzeźbić z pomocą pilarek, szlifierek i dłut. Warto dodać, że na konkurs główny przeznaczono 120 kawałków drewna, natomiast do Speed Wood Carvingu – ponad 50, a wszystkie pochodzą z drzew, głównie topoli, które musiały zostać wycięte ze względu na wiek i toczące je choroby.

Jedną z konkurencji będzie też Speed Wood Carving, która odbędzie się w sobotę od 16.00 i w niedzielę od 15.00. Tu artyści będą musieli wykonać rzeźbę w drewnie na dowolny temat, ale za to jak najszybciej, bo będą mieli zaledwie… godzinę. Gotowe prace trafią na licytacje, z których dochód zostanie przekazany poznańskim fundacjom: Panda Team im. Michałka Tarachowicza (sobotnia licytacja) oraz Animalia (niedzielna licytacja). Zmagania zawodników można podziwiać nad Maltą codziennie od godziny 11.00. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbędzie się w niedzielę o godzinie 17.00. Gotowe rzeźby trafią do Szkoły Podstawowej nr 77 na Łazarzu.

Organizatorzy zaplanowali także warsztaty artystyczne z rzeźbienia w drewnie, rzeźbienia w glinie oraz przygotowywania papieru czerpanego dla najmłodszych. Odbędą się one w sobotę i niedzielę od 11.30 do 17.00. Obowiązują zapisy na miejscu. Zajęcia poprowadzą: Sylwia Gromacka-Staśko (papier czerpany), Bogumiła Caniboł (rzeźba w glinie) oraz Pracownia Łazarska (rzeźbienie w drewnie).

Festiwalowi towarzyszyć będą także europejskie mistrzostwa Stihl Timbersports – to niezwykle widowiskowe zawody w cięciu i rąbaniu drewna z użyciem pilarki łańcuchowej, siekiery i piły ręcznej, które będą się odbywać 29 i 30 lipca. Dodatkową atrakcją będzie Food Truck Festival, który w ten weekend także gości nad Maltą i zaprasza na regionalne przysmaki.

Podziel się: