Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla całej Polski!

upał, temperatura fot. geralt, pixabay

“Uwaga! Dziś i jutro prognozowany upał (pow. 30 st. C)” – informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w alercie rozesłanym odbiorcom w całym kraju. W związku z tym RCB apeluje o ostrożność w wychodzeniu na słońce i kontakt z lekarzem w przypadku niepokojących objawów.

“Unikaj słońca, wysiłku fizycznego i odwodnienia organizmu. W przypadku pogorszenia zdrowia dzwoń pod 112” – informuje RCB. Alert został wysłany do odbiorców na terenie całego kraju.

Przypomnijmy, że w całym kraju temperatury przekroczą dziś 30 stopni Celsjusza – w Wielkopolsce będzie to 31 stopni około godziny 16.00, choć obecnie w wielu miejscach regionu jest zachmurzenie i padają przelotne deszcze, co sprawia, że temperatury są niższe. Równie upalny będzie poniedziałek, 17 lipca – temperatury również może sięgnąć 30 stopni.

Przy tak wysokich temperaturach ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu jest bardzo duże, czego efektem może być udar słoneczny lub cieplny. Dlatego w takie dni należy unikać słońca, przy wychodzeniu na zewnątrz osłaniać głowę, nosić lekkie, przewiewne ubranie, unikać wysiłku fizycznego i pamiętać o piciu dużych ilości wody, żeby się nie odwodnić.

Szczególnie w czasie upałów powinny uważać osoby starsze, przewlekle chore i dzieci. Wszyscy oni w ciągu dnia powinni unikać wychodzenia z domu, pić dużo wody i przebywać w zacienionych pomieszczeniach. A w przypadku pogorszenia stanu zdrowia powinny od razu skontaktować się z lekarzem.

Podziel się: