Rząd tworzy Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Premier Mateusz Morawiecki fot. KPRM
Nowa jednostka ma zapobiegać cyberprzestępstwom i łapać ich sprawców. Będzie gotowa do działania w 2025 roku, a jej pracownicy będą zarabiać około 10-15 tys. zł netto.

Jak informuje Onet.pl, projekt ustawy MSWiA o powołaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jest już gotowy, jak poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Tworzenie biura ma się rozpocząć w 2022 roku – minister powiedział, że początek obsady już jest jest, 350 funkcjonariuszy, ale potrzeba ich będzie znacznie więcej, około 1 800.

Nowa jednostka powstaje w porozumieniu z Komendą Główną Policji, jednak nabór do niej będzie prowadzony oddzielnie, tak samo odrębna będzie siatka płac. Funkcjonariuszom, zgodnie z projektem ustawy, mają przysługiwać stałe dodatki w wysokości od 70 do nawet 130 proc. średniego uposażenia w policji, co oznacza, że pracownicy CBZC będą zarabiali od 10 do 15 tys. zł netto.

Jak poinformował Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, zostanie powołany Fundusz Cyberbezpieczeństwa w wysokości około pół miliarda zł. Z niego będą finansowane nowe inwestycje w zakresie zakupu narzędzi, oprogramowania i zaawansowanych środków technicznych.

O powstaniu biura mówił też na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. jego zdaniem powstanie takiej jednostki jest niezbędne w sytuacji, gdy rozwój nowych technologii niesie coraz więcej zagrożeń i coraz chętniej korzystają z tego przestępcy.
– Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach z różnych miejsc na świecie, bardzo często z inspiracji rosyjskiej czy innych krajów ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku – powiedział premier.

Ta plaga, zdaniem premiera, zagraża instytucjom państwowym, ale także obywatelom i firmom. Stąd pomysł utworzenia służby, która będzie walczyła z cyberprzestępczością, bo obecnie istniejące jednostki są niewystarczające. Premier zapewnił też, że rząd dołoży wszelkich starań, by policja otrzymała sprzęt i wszystko, co jest niezbędne do walki z cyberprzestępczością. Powstanie w tym celu specjalny fundusz, z którego to wszystko będzie finansowane. Premier stwierdził, że internet może być wspaniałym narzędziem pod warunkiem, że uda się wypędzić z niego przestępców.

Przestępcy w internecie dali się rzeczywiście w ostatnim czasie rządowi we znaki – od początku czerwca w serwisie telegram pojawiają się maile wykradzione rzekomo z prywatnej skrzynki pocztowej ministra Michała Dworczyka, w których można było przeczytać na przykład o stanie wyposażenia polskiej armii, informacje przekazywane szefowi kancelarii premiera przez innych ministrów i samego premiera. Minister nie potwierdził prawdziwości informacji, ale potwierdził włamanie na skrzynkę oraz konta jego i żony w mediach społecznościowych.

Ostatecznie oba kanały serwisu Telegram, na których ukazywały się maile, zostały zablokowane przez serwis, a także następny kanał, który został uruchomiony po zamknięciu dwóch pierwszych. Jednak w sieci nadal bez problemu można znaleźć screeny ukradzionych e-maili.

Podziel się: