Ryjek na trasie Maltanki i “ogórek” na liniach turystycznych

Nowa autobusowa linia turystyczna nr 102 fot. Sławek Wąchała

Miłośnicy starych pojazdów w weekend 3 i 4 czerwca w Poznaniu mają szanse na przejażdżkę aż kilkoma historycznymi pojazdami, w tym Ryjkiem, “ogórkiem” i składem wojennych wagonów tramwajowych KSW.

“W sobotę i niedzielę – 3 i 4 czerwca – na Kolejce Parkowej Maltanka pojawią się: lokomotywa spalinowa (jasnozielona) oraz “ryjek”, będący najstarszym zachowanym w Polsce wagonem z napędem spalinowym” – informuje MPK. – Został on wyprodukowany w 1932 roku. Od ubiegłego roku, po zakończonym remoncie, znów można spotkać go na Maltance. Z uwagi na jego niewielką pojemność (27 miejsc siedzących) oraz nieprzystosowanie do przewozu wózków dziecięcych oraz osób z ograniczoną sprawnością – “ryjek” pociągnie wagoniki, co umożliwi przejazd większej liczby osób, także z niepełnosprawnościami (wagoniki są dostosowane do ich potrzeb)”.

Przypomnijmy, że Maltanka w weekendy kursuje w godzinach od 10.00 do 19.00, a kursy odbywają się co 30 minut.

Historyczne tramwaje i autobusy kursują także na liniach turystycznych. Jeśli chodzi o tramwaje, to 3 czerwca jako linia nr 20, będzie kursował tramwaj 102N, czyli tzw. “kanciak”, a 4 czerwca na linii nr 0, dzięki współpracy z MPK S.A. w Krakowie, skład KSW.

Z kolei na autobusowej linii nr 100 w sobotę będą kursować Ikarusy 260 i 280, a w niedzielę Ikarus 280 i Solaris Urbino 12, czyli pierwszy sprzedany przez firmę Solaris Bus & Coach autobus z rodziny Urbino, wyprodukowany w 1999 roku. A na linii 102, uruchamianą w soboty, tradycyjnie już będzie kursował Jelcz – “ogórka”.

Jak przypomina MPK, w szczególnych sytuacjach te pojazdy mogą zostać zmienione na inne.

Podziel się: