Ruszyła kolejna edycja programu Kawka Bis. Ostatni dzwonek na wymianę kopciucha!

smog fot. UM Poznań

Od początku roku trwa nabór do kolejnej edycji miejskiego programu Kawka Bis, dzięki któremu poznaniacy dostają dofinansowanie do wymiany pieca. Pierwsze umowy o dofinansowanie już zostały podpisane.

Tegoroczna pula środków przeznaczona na pomoc mieszkańcom to aż 15 mln zł – o 5 mln zł więcej niż w 2021 roku. I warto ubiegać się o dotację już teraz, ponieważ to ostatni dzwonek na likwidację kopciucha. Osoby, które posiadają stary piec centralnego ogrzewania, mają czas na jego likwidację do końca 2023 r., a korzystający z pieców kaflowych – do końca 2025 r. Od 2024 roku posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Do tej pory do urzędu miasta wpłynęły 144 wnioski na blisko 1 800 000 zł. Przygotowano już 82 umowy na łączną kwotę 1 043 000 zł. Mieszkańcy mogą dostać dofinansowanie na likwidację pieca zasilanego węglem czy drewnem i montaż nowego systemu ogrzewania – elektrycznego, gazowego, podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej czy też pompy ciepła. Dotację można również otrzymać ma montaż pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną i ogrzewanie elektryczne połączone z instalacją fotowoltaiczną.

Poznaniacy, chcący pozbyć się tzw. kopciuchów, mogą starać się o dofinansowanie: do 12 tys. zł – w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe lub elektryczne; do 15 tys. zł – przy wymianie pieca na pompę ciepła (typu powietrze-woda lub gruntową) oraz aż do 20 tys. zł – w przypadku pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną lub też połączenia ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną. W tym ostatnim wariancie kwota wsparcia, jaką może otrzymać uczestnik programu, wzrosła o 5 tys. zł.

Wysokość dofinansowania oraz zwiększenie puli środków na realizację Kawki Bis to nie jedyne pozytywne zmiany, jakie czekają na poznaniaków w tym roku. Druki wniosków i formularze rozliczenia zostały znacznie uproszczone, a liczba załączników ograniczona. Dzięki temu udział w programie jest jeszcze łatwiejszy.

Wnioski o dofinansowanie można składać za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub w formie papierowej – w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22 a, 61-655 Poznań (w godzinach pracy urzędu) lub listownie (kierując dokumenty na wskazany adres). Więcej informacji dotyczących Kawki Bis wraz z formularzami wniosków do pobrania można znaleźć na stronie miasta w zakładce „Kawka”.

Nabór do programu potrwa do 31 lipca 2022 r. Im wcześniej zostanie złożony wniosek, tym szybciej będzie on rozpatrzony i pozostanie więcej czasu na realizację inwestycji. Rozliczenie z otrzymanego dofinansowania musi nastąpić do 31 października 2022 roku.

Źródło: UMP

Podziel się:

Ostatnio dodane: