Ruszają miejskie kąpieliska w Poznaniu. Jakie atrakcje oferują?

zdjęcie ilustracyjne fot. Sławek Wąchała

3 czerwca rusza sezon na miejskich kąpieliskach – a 31 maja jest ostatnim dniem działania krytej pływalni na Chwiałce przed letnią przerwą. Gdzie warto się wybrać i na jakie atrakcje można liczyć?

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zarządzają kąpieliskami nad jeziorami: Rusałka, Strzeszyńskim oraz dwa kąpieliska nad jeziorem Kierskim (Plaża Smocza – Krzyżowniki, Plaża Parkowa – Kiekrz).

Kąpieliska będą czynne od godziny 10.00 do godziny 18.00 i w tym czasie będą strzeżone jednocześnie przez minimum dwóch, a w Kiekrzu trzech ratowników, a o ich obecności będzie świadczyć flaga wywieszona na plaży – biała oznaczająca, że kąpiel jest dozwolona, a czerwona zakazująca kąpieli. Ze względów bezpieczeństwa kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratowniczy: łodzie, koła ratunkowe, defibrylatory, boje, liny oraz wieżyczki dla ratowników. Przed sezonem i w jego trakcie inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej badają, czy woda jest bezpieczna, a w przypadku jakichkolwiek stwierdzonych nieprawidłowości kąpieliska będą zamykane.

“Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji przypominają o przestrzeganiu pozostałych zasad wynikających z regulaminów kąpielisk” – przypomina POSiR. – “Należy między innymi respektować ostrzeżenia i polecenia ratowników, nie pozostawiać dzieci do lat 10 bez opieki. Służby ratownicze apelują, by po spożyciu alkoholu nie wchodzić do wody. Przy kąpieliskach zabronione jest również grillowanie, można jednak korzystać ze zlokalizowanych w pobliżu punktów gastronomicznych. Dodatkowo na Strzeszynku i nad Rusałką do dyspozycji odwiedzających będą specjalne bezpłatne strefy grillowe, a w Kiekrzu miejsce na rozpalenie ogniska”.

Na mieszkańców na miejskich plażach czekają jeszcze dodatkowe atrakcje: wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska sportowe i place zabaw.

Jezioro Kierskie (Plaża Parkowa w Kiekrzu) – linia brzegowa tego kąpieliska ma długość 36 m, a plaża jest piaszczysto-trawiasta. Obok znajduje się nowoczesny plac zabaw i siłownia zewnętrzna, która stanowi alternatywę dla sportów wodnych, a dodatkową atrakcją są dwa pomosty. Przy plaży mieści się wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz punkty gastronomiczne.

Jezioro Kierskie (Plaża Smocza w Krzyżownikach) – linia brzegowa ma długość 45 metrów, plaża również jest trawiasto-piaszczysta. Na jej terenie znajduje się pomost, plac zabaw, tor do street workoutu, siłownia zewnętrzna oraz stacja naprawy rowerów, a w pobliżu wypożyczalnia sprzętu wodnego, pomosty do cumowania łodzi oraz food truck z lodami, napojami i przekąskami.

Jezioro Strzeszyńskie (Plaża Malibu) – linia brzegowa ma długość 55 m, plaża jest piaszczysta, a obok znajduje się trawiasta polana, na której również mogą rozłożyć się plażowicze. Przy plaży znajduje się całoroczna restauracja i budynek noclegowy, jest siłownia zewnętrzna, boiska do gier zespołowych, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw i molo.

Jezioro Rusałka – linia brzegowa ma długość 94 m, plaża jest piaszczysta, ale obok jest trawiasta polana dla wypoczywających, jest też wydzielony teren dla miłośników grilla, siłownia zewnętrzna, teren do gry w boule i molo, a także wypożyczalnia sprzętów wodnych oraz boiska do siatkówki plażowej, stacja naprawy rowerów oraz ziemny tor rowerowy. Na terenie kąpieliska jest też czynna całoroczna restauracja, a także kilka punktów gastronomicznych.

Jezioro Malta – w tym roku kąpielisko będzie wyłączone z użytku ze względu na częste zakwity sinic.

POSiR przypomina też, że kryta Chwiałka od 31 maja będzie nieczynna – rozpocznie się letnia przerwa technologiczna, która potrwa do września. Wkrótce zostaną uruchomione baseny odkryte, jednak zanim zostaną otwarte, będzie musiała zostać przebadana w nich woda. Dopiero po otrzymaniu wyników badań zostanie podany termin otwarcia pływali – tak samo jak pływalni letniej w parku Kasprowicza.

Podziel się: