Rusza turniej Nadziei Olimpijskich. Czy polscy juniorzy mają szansę na medale?

Malta Poznań fot. Sławek Wąchała

Czterdzieści trzy reprezentacje z pięciu kontynentów, 800 zawodników, w tym 50-osobowa kadra Polaków – tak wygląda obsada tegorocznego turnieju Nadziei Olimpijskich, zawodów dla młodych kajakarzy, który rozpoczyna się 7 września na torze regatowym Malta.

Przez cztery dni na torze regatowym Malta będzie można podziwiać zmagania przyszłych mistrzów m.in. z USA, Argentyny, Japonii czy RPA.
– To kolejny raz, gdy na torze regatowym Malta gościmy młodych, zdolnych sportowców – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Jestem przekonany, że dla zawodników będzie to zacięta rywalizacja, a dla kibiców – niezapomniane widowisko.

Walki o pierwsze medale będzie można obserwować 8 września po południu, a same zawody potrwają do 10 września.
– Wielokrotnie gościliśmy wydarzenia najwyższej rangi, jak mistrzostwa Europy czy Puchar Świata seniorów, które przynosiły wielkie sportowe emocje – mówi Ireneusz Pracharczyk, prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego i dyrektor generalny komitetu organizacyjnego Nadziei Olimpijskich w Poznaniu. – Mam nadzieję, że również tegoroczne Nadzieje Olimpijskie dostarczą spektakularnych osiągnięć i niezapomnianych wrażeń dla wszystkich uczestników.

Polskę będzie reprezentowała 50-osobowa kadra juniorów, w skład której weszło 26 chłopców i 24 dziewczyny.
– Zdecydowanie można nazwać tę imprezę nieoficjalnymi mistrzostwami świata w tej kategorii wiekowej – uważa Jolanta Rzepka, sekretarz generalna Polskiego Związku Kajakowego i dyrektorka sportowa regat. – W Nadziejach Olimpijskich jest mnóstwo konkurencji skrojonych na potrzeby zawodników, żeby mogli rywalizować w mocnej, międzynarodowej stawce i poczuli wielką radość z kajakarstwa na różnego rodzaju łodziach. Dla najmłodszych będzie to pierwsze zetknięcie się z zawodami tej rangi. Trenerzy mają okazję sprawdzić, czy wykonana praca ma sens i zweryfikować przy tym stan osobowy kadr narodowych przed kolejnym sezonem.

Wielu polskich reprezentantów ma szansę na medale – na przykład Alex Borucki, który tego lata zdobył po trzy medale MŚ i ME juniorów, czy kajakarka Zofia Więcławska. Oboje startowali także w poprzedniej edycji Olympic Hopes: Więcławska w 2022 roku w Bratysławie zdobyła dwa złote medale (w K1 i K2 200 metrów), a Borucki do tytułu w K1 500 metrów dodał trzy srebra. We wrześniu ubiegłego roku w Bratysławie, gdzie odbywała się poprzednia edycja Nadziei Olimpijskich, polska reprezentacja zdobyła uplasowała się na czwartym miejscu w klasyfikacji medalowej, zdobywając 13 medali, w tym 4 złote, 4 srebrne i 5 brązowych.

Źródło: UMP

Podziel się: