Rusza POZnań Wood Festival 2022. Tworzywem dla artystów będą drzewa połamane przez orkan Eunice

Poznań Wood Festival 2021 Wood Carving fot. Sławek Wąchała

Koszary Kultury zapraszają na drugą edycję festiwalu rzeźbienia w drewnie. Od 8 do 11 września poznaniacy będą mogli oglądać na żywo pracę artystów z całego świata i śledzić festiwalowe konkursy. Podczas festiwalu nie zabraknie też innych atrakcji.

Miejscem zmagań będą Koszary Kultury przy ul. Matejki 62. To tutaj około 20 rzeźbiarzy z Polski, Niemiec, Białorusi oraz Czech stanie w szranki w konkursie głównym.
„Artyści wykonają w drewnie elementy małej architektury – ławki czy siedziska” – informuje organizator wydarzenia, czyli miasto Poznań. – „Inspiracją będzie dla nich temat przewodni konkursu, jakim są gatunki zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem w Polsce. Do wykonania swoich dzieł użyją pilarek, szlifierek i dłut. Ich zmagania będzie można podziwiać od czwartku (08.09) do soboty (10.09) w godz. 11:00-19:00, a w niedzielę (11.09) do 18:00. Wtedy też zostaną wręczone nagrody. W ramach wydarzenia odbędzie się także konkurencja Speed Wood Carving, polegająca na jak najszybszym wykonaniu rzeźby w drewnie na dowolny temat. Uczestnicy będą mieli na to zadanie maksymalnie godzinę. Efekty ich pracy trafią na licytacje, z których dochód zostanie przekazany na rzecz fundacji działających dla seniorów (pieniądze z piątku), dzieci (dochód z soboty) i zwierząt (zysk z niedzieli). Speed Wood Carving odbędzie się w piątek od 16:00, sobotę od 15:00 i w niedzielę od 14:00. Bezpośrednio po zakończeniu rzeźby będą licytowane”.

Wśród dodatkowych atrakcji na specjalną uwagę zasługują te dla najmłodszych: warsztaty z malowania na drewnie oraz rzeźbienia w glinie, które będą się odbywały od piątku do niedzieli, czyli przez cały czas trwania festiwalu. Dorosłym z kolei odwiedziny na festiwalu umili muzyka na żywo.

Warto dodać, że tworzywem dla festiwalowych artystów będą drzewa połamane przez orkan Eunice. Do konkursu głównego przeznaczono około 120 kawałków drewna, a do Speed Wood Carvingu ponad 50 kawałków.