Rusza nabór wniosków do programu Kawka Bis. Do kiedy można składać wnioski?

smog fot. UM Poznań

Aż 15 mln zł przeznaczyło miasto na wymianę „kopciuchów” w programie Kawka Bis w 2022 roku. To o 5 mln więcej niż w roku 2021, a wnioski można składać od 2 stycznia do 31 lipca.

Przypomnijmy, że ci, którzy złożą wnioski do programu Kawka Bis, otrzymają dofinansowanie na wymianę starych pieców na paliwa stałe i zastąpienie ich bardziej ekologicznymi źródłami energii, takimi jak ogrzewanie gazowe, elektryczne lub bazującymi na odnawialnych źródłach energii w postaci pomp ciepła lub też pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego wykorzystującego instalacje fotowoltaiczne.

Poznaniacy, chcący pozbyć się tzw. kopciuchów, mogą starać się o dofinansowanie: do 12 tys. zł – w przypadku zmiany na ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowe lub elektryczne; do 15 tys. zł – przy wymianie pieca na pompę ciepła (typu powietrze-woda lub gruntową) oraz aż do 20 tys. zł – w przypadku pompy ciepła połączonej z instalacją fotowoltaiczną lub też połączenia ogrzewania elektrycznego z instalacją fotowoltaiczną. W tym ostatnim wariancie kwota wsparcia, jaką może otrzymać uczestnik programu, wzrosła o 5 tys. zł.

Warunkiem ubiegania się o dotację jest posiadanie w pełni sprawnego kotła lub pieca węglowego, którym obecnie jest ogrzewany dom lub mieszkanie. Wymianę ogrzewania należy przeprowadzić dopiero po podpisaniu umowy o dofinansowanie. Inwestycja musi być zgodna ze wszystkimi wymogami prawa budowlanego.

Wysokość dofinansowania oraz zwiększenie puli środków na realizację Kawki Bis to nie jedyne pozytywne zmiany, jakie czekają na poznaniaków w przyszłym roku. Druki wniosków i formularze rozliczenia zostały znacznie uproszczone, a liczba załączników ograniczona. Dzięki temu udział w programie jest jeszcze łatwiejszy.

Nabór do programu rozpocznie się 2 stycznia i potrwa do 31 lipca 2022 r. Im wcześniej zostanie złożony wniosek, tym szybciej będzie on rozpatrzony i pozostanie więcej czasu na realizację inwestycji. Rozliczenie z otrzymanego dofinansowania musi nastąpić do 31 października 2022 roku.

Wnioski o dofinansowanie można składać za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub w formie papierowej – w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska przy ul. Gronowej 22a, 61-655 Poznań (w godzinach pracy urzędu) lub listownie (kierując dokumenty na wskazany adres). Więcej informacji dotyczących Kawki Bis wraz z formularzami wniosków do pobrania można znaleźć na stronie internetowej Poznania, w zakładce poświęconej Kawce Bis. Informacji udzielają także pracownicy infolinii Poznań Kontakt pod numerem telefonu: 61 646 33 44 oraz urzędnicy z Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska: 61 878 40 61, 61 878 40 68, 61 878 19 63, 61 878 40 62.

Jak przypomina urząd miasta, warto ubiegać się o dofinansowanie już teraz, ponieważ to ostatni dzwonek na likwidację kopciucha. Od 2024 r. posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania będzie grozić kara grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Posiadacze pieców kaflowych mają czas na ich wymianę do 2025 roku. Ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji na terenie Poznania instalacji, w których następuje spalanie paliw, wprowadziła uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z grudnia 2017 r.

Źródło: UMP