Ruda woda w Kanale Mosińskim. Co tam się wydarzyło?

Mosina fot. UM Mosina

Intensywnie rudy kolor wody na całej szerokości Kanału Mosińskiego – taki widok zobaczyli 29 września mieszkańcy Mosiny. Natychmiast poinformowali służby, obawiając się skażenia wody. Na szczęście powód zmiany zabarwienia okazał się niegroźny.

Ruda woda została zauważona na wysokości ulicy Skrajnej. Zaniepokojeni mieszkańcy poinformowali o sprawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska – na szczęście okazało się, że nie doszło do skażenia wody i Kanałowi Mosińskiemu nie grozi katastrofa ekologiczna. Jak powiedziała portalowi “gazeta-mosina” Zofia Koszutska-Taciak, rzeczniczka prasowa spółki Aquanet, zabarwienie wody jest spowodowane zawiesiną z niewielką zawartością żelaza, która dostała się do kanału w wyniku prac przy przeglądzie osadników tamtejszej stacji Aquanetu.

Jak podkreśliła rzeczniczka, spółka, zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym, może odprowadzać do tego kanału wody technologiczne ze Stacji Uzdatniania Wody w Mosinie. Zapewniła też, że mimo nietypowego i budzącego obawy koloru wody zawartość żelaza jest bardzo mała, a tym samym zupełnie niegroźna tak dla mieszkańców, jak i organizmów żyjących w Kanale Mosińskim. Związki żelaza wkrótce opadną na dno i woda odzyska swoja normalną barwę.

Źródło: gazeta-mosina

Podziel się: