Marsz Równości 2019 Poznań fot. Przemysław Łukaszyk

RPO przypomina MEN dlaczego “ważna jest edukacja antydyskryminacyjna”

Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina Ministerstwu Edukacji Narodowej “jak przestrzegać praw uczniów i rodziców oraz dlaczego ważna jest edukacja antydyskryminacyjna”. “Tęczowy piątek” już jutro.

– Jak stanowi Prawo oświatowe, do wychowawczych zadań szkoły należy rozwijanie wśród uczniów postaw tolerancji i otwartości światopoglądowej, a także zapewnienie każdemu uczniowi bezpieczeństwa i warunków do prawidłowego rozwoju – przypomina Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Komunikat jest związany z “tęczowym piątkiem”, który odbywa się w części szkół w Polsce. Jest to dzień poświęcony środowiskom LGBT, którego głównym celem jest walka z dyskryminacją i zwracanie uwagi na potrzeby środowisk homoseksualnych. Inicjatywa jest mocno krytykowana przez środowiska prawicowe.

Adam Bodnar wyjaśnia, że zajęcia antydyskryminacyjne pomagają eliminować z placówek szkolnych zjawiska dyskryminacji, uprzedzeń i przemocy. Z drugiej strony równie istotne jest prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. W tej sytuacji Bondar podkreśla jak istotna jest rada rodziców w szkołach, która ma gwarantować rodzicom, że ci będą mieli realny wpływ na akcje wychowawcze placówek do których uczęszczają ich dzieci.

RPO przypomina również MEN, że kuratorzy mają prawo kontrolować szkoły, ale nie mogą tępić “tęczowego piątku”. Szkoły mają natomiast prawo zapraszać do udziału w akcji organizacje pozarządowe i nie jest do tego wymagana zgoda wszystkich rodziców.

Źródło: Rzecznik Praw Obywatelskich

1
Dodaj komentarz

avatar
Elucha Pyreczka
Elucha Pyreczka

Boleje nad tym , ze moj Poznan tak sie zlewaczyl !!! Miasto , ktore mialo zawsze charakter !! W koncu , miasto , gdzie moi przodkowie walczyli o Polskosc juz w XIX wieku (jeszcze pod zaborem!) , nastepnie moj Dziadek walczyl w Powstaniu Wielkopolskim i na Cytadeli w 1945 roku wraz z moim Tata !! Wielu poznaniakow , jak ja , ma taka historie , ktorzy musza patrzec na to jak wladze Poznania (“Teczowy Jacek” przede wszystkim ) wpuscily nowa komune , ktora jest ideologia lgbt i niszcza ten wartosciowy , kulturalny Poznan !! Wstyd i hanba !!