Rozpoczęła się rozbudowa szpitala w Wielkopolsce

rozbudowa szpitala fot. PCM

Na pierwszy ogień poszedł oddział intensywnej terapii, który ma być powiększony – a później położniczo-ginekologiczny, który z kolei czeka modernizacja. W Pleszewskim Centrum Medycznym rozpoczęła się rozbudowa.

Prace budowlane już się rozpoczęły, ale na razie nie są utrudnieniem dla pacjentów, ponieważ są prowadzone w części budynku, która nie jest obecnie użytkowana, przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym od strony ulicy Poznańskiej.

– Aktualnie w nowych pomieszczeniach powstaje oddział intensywnej opieki medycznej, który do tej pory dysponował czterema miejscami dla pacjentów – wyjaśnia Błażej Górczyński, prezes PCM. – Po przebudowie będzie ich siedem. Ma to poprawić komfort pacjentów, ale i też zwiększyć dostępność do oddziału, bo chorych korzystających z intensywnej opieki medycznej przybywa z roku na rok. Co oczywiste – poprawią się również warunki pracy dla personelu.

Rozbudowa OIOM-u poprzedza budowę nowej i trzeciej już sali operacyjnej w szpitalu. Jest niezbędna, bo działające dwie po prostu nie wystarczają i tworzą się “kolejki” pacjentów, zwłaszcza w zakresie chirurgii onkologicznej, uroginekologii i ortopedii. Tutaj chorych także z roku na rok jest więcej. Na budowę sali szpital stara się o pozyskanie pieniędzy ze źródeł zewnętrznych.

Szpital planuje także rozbudowę oddziału ginekologiczno-położniczego, na drugim piętrze, nad intensywną terapią. Dla pacjentek powstaną tam dwuosobowe sale z sanitariatami, co zdecydowanie poprawi warunki pobytu w placówce. Tu głównym powodem przebudowy jest fakt, że Pleszewskie Centrum medyczne jest od wielu lat bardzo chętnie wybierane na miejsce porodu przez młode matki i znajduje się na czołowych miejscach rankingów jakościowych, także tych ogólnopolskich. To sprawia, że chętnych do porodu nigdy tu nie brakuje, a dzięki remontowi nie będzie też brakowało miejsca.

Koszt przebudowy i rozbudowy pierwszego etapu wyceniono na 14 milionów złotych: 6 milionów pochodzi z budżetu powiatu pleszewskiego i z dotacji rządowych zdobytych przez władze powiatu. Milion dołożyło miasto i gmina Pleszew, a 7 milionów szpital wyda z własnych pieniędzy.

Podziel się: