Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego. Jak Poznań zamierza go świętować?

Radny Andrzej Rataj złożył interpelację do prezydenta w sprawie obchodów Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego. Bo mamy już marzec, a o uroczystościach z tej okazji jakoś nic nie słychać.

– Rok 2023 został ustanowiony zarówno przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, jak i przez Radę Miasta Poznania, Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, wielkiego odkrywcy, badacza i filantropa, pochodzącego z poznańskiej Głuszyny (dawniej odrębnej miejscowości, a obecnie części naszego miasta), urodzonego tam w 1797 roku i zmarłego w 1873 roku, czyli 150 lat temu – wyjaśnia radny Andrzej Rataj. – Był on jednym z najwybitniejszych polskich podróżników, szczególnie zasłużonym dla Australii (gdzie w latach 1839 – 1843 dokonał wielu odkryć i badań z zakresu geografii, klimatu, geologii, mineralogii, fauny, flory, historii i etnografii) oraz Irlandii (gdzie znakomicie zaangażował się w pomoc ofiarom wielkiego głodu z lat 1845 – 1849, niosąc ogromne wsparcie setkom tysięcy osób). Badacz ten prowadził swoją działalność również w wielu innych miejscach na świecie, w tym w Ameryce Północnej i Ameryce Południowej.

Radny przypomniał też, że w 1997 roku, z okazji 200 rocznicy urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego, jego szczątki zostały sprowadzone z Anglii do Poznania i pochowane w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła Świętego Wojciecha. A co w tym roku szykuje miasto, by uczcić wybitnego poznaniaka? Takie pytanie zadał radny prezydentowi Poznania.

Z odpowiedzi dowiedział się, że prezydent i urząd przede wszystkim wspierają działania Rady Osiedla Głuszyna – to osiedlowi radni organizują szereg wydarzeń rocznicowych, a by ich w tym wesprzeć, miasto zorganizowało dwa spotkania w styczniu poświęcone temu tematowi i współpracy przy organizacji różnych działań.

Wśród nich jest przeniesienie pomnika Pawła Edmunda Strzeleckiego na Głuszynę – obecnie znajduje się on przed Zespołem Szkół nr 8 przy ul. Winklera. We współpracy z proboszczem parafii Św. Wojciecha w październiku miałyby się odbyć uroczystości upamiętniające słynnego podróżnika, a na murze przy kościele miałaby zostać wmurowana specjalna tablica pamiątkowa.

Miasto przygotowuje także na miejskiej stronie podstronę poświęconą wybitnemu podróżnikowi, gdzie będzie można znaleźć jego życiorys i dokonania, a także informacje dotyczące obchodów i uroczystości. Natomiast Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji po 22. Poznańskim Maratonie będą wręczać uczestnikom pamiątkowe medale z wizerunkiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, a Zarząd Transportu Miejskiego wyda specjalną, okolicznościową kartę PEKA. Z kolei Wydawnictwo Miejskie Posnania przygotowuje książkę dla dzieci oraz powieść poświęcone podróżnikowi i przyczyni się do przygotowania plenerowej wystawy prezentującej osiągnięcia Strzeleckiego. W działania mają się też włączyć poznańskie szkoły.

– Rok Pawła Edmunda Strzeleckiego jest znakomitą okazją promocyjną i wizerunkową dla naszego miasta, które wspólnie z właściwymi jednostkami państwowymi powinno przypominać w kraju i na świecie, zwłaszcza w Australii i Irlandii, o życiu i dziele naszego rodaka – uważa Andrzej Rataj. – Działania rocznicowe powinny być koordynowane na poziomie miejskim, z odpowiednim zaangażowaniem instytucji samorządowych i państwowych oraz społeczności lokalnych, a także programem obchodów, finansowaniem wydarzeń i akcjami promocyjnymi i edukacyjnymi w przedszkolach, w szkołach i na uczelniach (w tym wykładami, odczytami, wystawami i konkursami). Nasze miasto ma bowiem szczególną rolę i misję do prowadzenia takich działań na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.

Strona głównaPoznańRok Pawła Edmunda Strzeleckiego. Jak Poznań zamierza go świętować?