Rok 2022 w inwestycjach. „Kulminację powoli mamy za sobą”

św. Marcin, Projekt Centrum fot. L. Łada

„Nowy rok – nowe wyzwania” – napisał w mediach społecznościowych Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. I poinformował o sześciu dużych projektach, które będą realizowane w Poznaniu w 2022 roku.

„Wprawdzie kulminację dużych inwestycji transportowych/drogowych/przestrzennych powoli mamy za sobą, przez co będzie również maleć liczba utrudnień związanych z ich realizacją, to zostaje nam do uruchomienia w 2022 roku jeszcze 6 dużych projektów, objętych dofinansowaniem unijnym, które poprawią jakość życia mieszkańców” – napisał Mariusz Wiśniewski na swoim profilu na Facebooku.

Co to za projekty?
– tunel i węzeł przesiadkowy Grunwaldzka/Plewiska (trwa proces uzyskiwania pozwoleń na budowę przez generalnego wykonawcę),
– wiadukty Lutycka i Golęcińska (miasto czeka w obu przypadkach nadal na decyzję środowiskową ze strony rządowej RDOŚ),
– trasa tramwajowa wzdłuż ulicy Ratajczaka i Niezłomnych (został już rozpisany przetarg na Inżyniera Kontraktu),
– ostatni etap „Projektu Centrum” – przebudowa południowej strony placu Wolności, ulic 27 Grudnia, Kantaka i Gwarnej,
– most pieszo-rowerowy Berdychowo-Chwaliszewo (dofinansowanie BGK) z dopuszczeniem ruchu dla służb ratunkowych,
– ostatni etap modernizacji torowiska tramwajowego GTR (Kórnicka-os.Tysiąclecia) wraz z układem drogowym w rejonie ulicy Kaliskiej.

„Przed nami jeszcze kilka innych większych inwestycji drogowych (nie mających dofinansowania UE)” – napisał zastępca prezydenta. – „Między innymi pierwszy etap przebudowy ulicy Pokrzywno, budowa ul. Hodowlanej, modernizacja ulicy Kolejowej bądź ulicy Radosnej. To oczywiście nie wszystko. Mimo trudnych czasów dla samorządów w kraju, jednocześnie racjonalnej polityce miejskiej i wsparciu Rady Miasta, udało nam się utrzymać w budżecie inwestycje z dofinansowaniem UE lub wcześniej zaplanowane osiedlowe”.