Rocznica katastrofy pod Smoleńskiem. „Pamięć jest naszym zobowiązaniem”

prezydent Andrzej Duda oddał hołd Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce fot. Kancelaria Prezydenta RP

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oddał dziś hołd w Warszawie i Krakowie ofiarom katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński z Małżonką Marią.

12 lat temu samolot lecący na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej rozbił się o godzinie 8.41 w pobliżu lotniska Smoleńsk–Północny. W katastrofie zginęli prezydent Lech Kaczyński i jego żona oraz pozostałe 94 osoby obecne na pokładzie Tu–154M.

W rocznicę katastrofy odbyły się uroczystości w Warszawie i w Krakowie, w których wziął udział prezydent Andrzej Duda. W krypcie Katedry na Wawelu, gdzie spoczywają śp. Maria i Lech Kaczyńscy, została odprawiona msza święta, a następnie prezydent złożył kwiaty przed ich sarkofagiem. W krypcie znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją „Corpora dormiunt, vigilant animae” (Ciała śpią, dusze czuwają).

– Stają dziś przed oczyma obrazy, które widzimy w mediach – zniszczonej Ukrainy – mówił prezydent. – Przypominają się obrazy zbrodni katyńskiej, której ofiary, tamtego 10 kwietnia, Oni lecieli upamiętnić. Pamięć jest naszym zobowiązaniem.

Andrzej Duda odwiedził także groby innych ofiar tragedii znajdujące się w Krakowie. Natomiast w Warszawie złożył wieniec w Świątyni Opatrzności Bożej na grobach śp. Ryszarda Kaczorowskiego, śp. ks. Józefa Jońca, śp. ks. Zdzisława Króla i śp. ks. Andrzeja Kwaśnika.

Z kolei na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie Prezydent RP oddał hołd przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku i pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach złożył wieńce pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz na sąsiadujących grobach.

W Warszawie, przed Pałacem Prezydenckim, przez cały dzień odbywają się pokazy filmowe i koncerty. Na godzinę 19:00 zaplanowano mszę św. w intencji ofiar katastrofy w bazylice archidiecezjalnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Udział w niej wezmą władze państwowe. Natomiast na godzinę 21 zaplanowano wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim.

Podziel się: