Robert Biedroń przeciwny spowiedzi dzieci. Księża są oburzeni

Robert Biedroń

Europoseł i jeden z liderów Lewicy zamieścił w mediach społecznościowych nagranie, w którym zadał pytanie, czy dzieci powinny się spowiadać. Księża są oburzeni pytaniem posła – a internauci podzieleni w swoich opiniach.

Robert Biedroń w nagraniu opublikowanym na TikToku wyjaśnia, dlaczego uważa, że dzieci nie powinny się spowiadać – bo podczas spowiedzi muszą opowiadać o najbardziej intymnych sprawach, takich jak na przykład fantazje seksualne, obcemu mężczyźnie. Europoseł powiedział Faktowi, że konfesjonał to nie kozetka terapeuty i że spowiedź osób niepełnoletnich powinna być zakazana, bo może mieć negatywny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci. Psychologowie dziecięcy ostrzegają, że spowiedź może mieć znamiona przemocy psychicznej, bo przecież dziecko musi wyznać swoje najintymniejsze sekrety. Dlatego uważa, że spowiedź powinna być dozwolona dopiero od 16. roku życia.

Fakt zapytał też o opinie księży. Ksiądz Janusz Koplewski, duszpasterz gwiazd, jest oburzony pytaniem europosła i zwraca uwagę, że przecież bez spowiedzi dziecko nie może przystąpić do komunii, bo do sakramentu należy to zrobić z czystym sercem. Spowiedź uczy też dziecko odróżniania dobra i zła. Dlatego zakaz spowiedzi dla dzieci jest jego zdaniem niedopuszczalny, bo odsunie dzieci od eucharystii.

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny obrządków łacińskiego i ormiańskiego, powiedział z kolei Faktowi, że to nie jest sprawa do omawiania przez polityków, ale wewnętrzna sprawa każdego kościoła. Podjęcie takiego tematu jest niepoważne i – jak uważa – Robert Biedroń zrobił to tylko po to, by zyskać dodatkową popularność, bo nadchodzą wybory. Tymczasem o takich sprawach powinni dyskutować tylko ci, których temat dotyczy, czyli wierni danego kościoła i jego kapłani, a nie osoby postronne, które się na tym nie znają.

Ksiądz Isakowicz-Zalewski jest zdania, że porównywanie spowiedzi dzieci do sporu o burki jest nieuzasadnione. Spowiedź lub jej brak jest wewnętrzną sprawą każdego kościoła, która nie ma wpływu ani na innych wiernych, ani na życie publiczne poza kościołem. Z burkami sprawa wygląda inaczej, ponieważ muzułmanie walczą o ich noszenie w przestrzeni publicznej – więc staje się to sprawa publiczną.

A co na to internauci? Komentujący nagranie posła na TikToku wyraźnie podzielili się na dwie grupy – część z nich uważa, że w ogóle sakramenty nie powinny być udzielanie dzieciom, bo one nie są świadome ich wagi, więc i pierwsza komunia, i spowiedź ją poprzedzająca powinny mieć miejsce dopiero po ukończeniu 18 lat. Dodatkowo spowiedź jest wielka traumą dla dzieci, więc nie powinna mieć miejsca.

Inni internauci zwracają uwagę, że dziecko spowiada się nie zwykłemu człowiekowi, ale osobie duchownej, która jest pośrednikiem między dzieckiem a Chrystusem. I to Jezus Chrystus daje księdzu moc odpuszczania grzechów.

Podziel się:

Ostatnio dodane: