Andrzej Lesicki fot. UMP

Rektor UAM wydał oświadczenie w sprawie LGBT. “Zdecydowanie zwalczać będę przejawy agresji słownej i fizycznej”

Prof. Andrzej Lesicki, Rektor UAM, wydał oficjalne oświadczenie w którym odniósł się do ostatnich wydarzeń związanych z LGBT.

W swoim oświadczeniu prof. Lesicki skrytykował Kościół Katolicki oraz wyraził wsparcie dla osób LGBT, podkreślając, że na Uniwersytecie Adama Mickiewicza przykłada się szczególną wagę do bezpieczeństwa osób tam studiujących – bez względu na ich kolor skóry czy orientację. 

Jednocześnie Rektor skrytykował Kościół Katolicki za to, że jego przedstawiciele używają “mowy nienawiści”, co jest najprawdopodobniej nawiązaniem do słów arcybiskupa Jędraszewskiego o “tęczowej zarazie”.

Pełne oświadczenie prof. Andrzeja Lesickiego

Szanowni Państwo,
Przez ostatnie lata jesteśmy świadkami pogłębiającego się w Polsce sporu politycznego. Niestety, w ostatnich miesiącach jego uczestnicy coraz rzadziej sięgają po merytoryczne argumenty, zastępując je inwektywami, których jedynym celem jest znieważenie przeciwników. Mają w tym swój udział politycy reprezentujący różne partie polityczne, niebagatelną rolę odgrywają także media, również telewizja publiczna.

Ten „język nienawiści” przyczynia się do pogłębiania podziałów w naszym społeczeństwie, staje się źródłem narastającej agresji i przejawów wrogości. Niepokojem napawa fakt, że i hierarchowie Kościoła Katolickiego biorący udział w sporach ideologicznych wokół zjawiska określanego skrótem LGBT używają mowy nienawiści, która może być odbierana jako nawoływanie do zwalczania osób o innych poglądach czy odmiennej orientacji.

Podziały polityczne i ideologiczne naszego społeczeństwa odbijają się także w naszej społeczności akademickiej. Podkreślam jednak stanowczo, że Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w swych działaniach kieruje się zasadami tolerancji i wzajemnego szacunku, przykładając wagę do rozwiązywania sporów na drodze debaty akademickiej, merytorycznej, wolnej od pogardy i nie obrażającej żadnej ze stron. Wielokrotnie też apelowałem, by pracownicy Uniwersytetu wypowiadali się w swoim imieniu a nie w imieniu społeczności UAM, by nie przedstawiali swoich przekonań jako stanowiska Uniwersytetu.

Jako rektor przykładam szczególną wagę do zapewnienia wszystkim członkom naszej społeczności poczucia bezpieczeństwa, a zatem do przeciwdziałania wszelkim przejawom dyskryminacji i nierównego traktowania ze względu na narodowość, płeć, religię, przekonania polityczne, niepełnosprawność czy orientację seksualną, a więc wobec osób określanych jako nieheteronormatywne – lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transseksualnych. Zapewniam, że nadal zdecydowanie zwalczać będę przejawy agresji słownej i fizycznej, niezależnie od sztandarów, pod jakimi miałyby mieć one miejsce.

Prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki
Rektor

Źródło: UAM

7
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

Mam nadzieję że dotyczy to wszystkich ludzi A nie tylko wybranych ! Bo każdy jest równy!

Jas Fasola
Gość
Jas Fasola

Kuba Gorączkowski tak ale rektor może zwracać się do społeczności którą kieruje.Ciekawe,czy inne uczelnie wyraźą swoje zdanie.

nibypoznaniak
Gość
nibypoznaniak

Każdy jest równy? W jakim sensie? Czy wielokrotny morderca jest równy profesorowi Lesickiemu?

Tomir Nowaczyk
Gość
Tomir Nowaczyk

Uniwersytet pełen czerwonych durniów z tytułami nadanymi przez innych czerwonych durniów

Krzysztof Kubasik
Gość
Krzysztof Kubasik

Jaka mowa??? A ja go krytykuje, że krytykuje. Co ma kościół do rektora UAM??? Dziwny ten świat…

Paula
Gość
Paula

Rektor odnosi się do hierarchów Kościoła którzy jego zdaniem “używają mowy nienawiści” , dziwię się że nie odnosi się do marszów równości na których sieje się nienawiść do Kościoła. I on myśli że jest obiektywny ?

nibypoznaniak
Gość
nibypoznaniak

Profesor twierdzi, że nie można mówić nic co przez kogoś mogłoby być zinterpretowane jako zachęta do zrobienia komuś krzywdy. Czyli on też nie powinien tego mówić, bo to co powiedział o hierarchach KRK też może skłonić jakiegoś durnia do napaści na nich.