Rekrutacja do przedszkoli. Za co dziecko dostanie więcej punktów?

zdjęcie ilustracyjne fot. UMP

W styczniu radni uchwalili nowe zasady rekrutacji do przedszkoli. Najwięcej punktów uzyskają rodzice pracujący oraz płacący podatki w Poznaniu. Warto się z nimi zapoznać, bo rekrutacja rusza już w marcu.

O przyjęciu dziecka do przedszkola decydują punkty, zdobyte w procesie rekrutacji. Pod uwagę brane są kryteria ustawowe i samorządowe. Te pierwsze mają jednakową wartość – 260 punktów. Otrzyma je dziecko, które: pochodzi z rodziny wielodzietnej, jest wychowywane przez samotnego rodzica, jest niepełnosprawne, ma niepełnosprawnych rodziców lub rodzeństwo lub wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Do tego samorządy dodają swoje punkty. W Poznaniu od kilku już lat radni promują tych rodziców, którzy płacą podatki w Poznaniu. W tym roku zgodnie z prawem oświatowym samorządowcy musieli uchwalić nowe kryteria – a rodzice pracujący oraz płacący podatki w Poznaniu dostali jeszcze więcej punktów.

Dodatkowe punkty otrzymają dzieci rodziców, którzy oboje pracują, uczą się w trybie dziennym, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą (10 pkt.) i oboje płacą podatki w Poznaniu (12 pkt.). Jeśli do tego przedszkola ubiega się o przyjęcie także rodzeństwo dziecka – za to są dodatkowe 3 punkty. Za wybór przedszkola także można dostać dodatkowe punkty: jeśli to przedszkole pierwszego wyboru, to będzie to 5 punktów.

Za wykonanie obowiązkowych szczepień zgodnych z Programem Szczepień Ochronnych (kryterium spełniają także dzieci, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych) można z kolei dostać 5 punktów.

Rekrutacja do przedszkoli tradycyjnie rozpoczyna się 16 marca na stronie miasta poświęconej naborowi do placówek, a rodzice mogą wskazać maksymalnie 5 przedszkoli. Rodzice i opiekunowie dzieci, które uczęszczają już do danego przedszkola, muszą potwierdzić chęć kontynuowania edukacji w tej samej placówce. Czas na to mają do 15 marca. Dzień później, czyli 16 marca rozpocznie się rekrutacja dla nowych dzieci.

Źródło: UMP