fot. L. Łada (zdjęcie ilustracyjne)

Rekordowa liczba pożarów w lasach!

„Dopiero koniec marca, a już w lasach odnotowaliśmy rekordową liczbę pożarów” – informuje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu i apeluje o ostrożność podczas spacerów po lesie. „Ściółka jest sucha jak kartka papieru” – ostrzegają leśnicy.

RDLP zamieściła też film, na którym można zobaczyć poniedziałkowy pożar Puszczy Noteckiej.
„Bardzo niska wilgotność powietrza i ściółki, w połączeniu z dość sporym deficytem opadów wiąże się z występowaniem dużego zagrożenia pożarowego na terenie niemal całego kraju” – informują leśnicy. – „Codziennie dochodzi do wielu pożarów traw oraz lasów. Zagrożenie pożarowe w lasach osiągnęło największy stopień”.

Sytuację utrudnia jeszcze wypalanie traw, do którego często dochodzi na wiosnę mimo tłumaczeń strażaków i przyrodników, że takie pożary są bardzo szkodliwe dla roślin i zwierząt mieszkający na łąkach. Mogą być też niebezpieczne dla ludzi, jeśli od ognia zajmą się sąsiednie zabudowania – a to zdarza się całkiem często.

Sytuację mógłby poprawić deszcz, ale on pojawi się dopiero w przyszłym tygodniu wraz z ochłodzeniem około 30 marca i nie wiadomo jeszcze, ile go spadnie. Dlatego leśnicy i strażacy przed weekendem ponownie apelują o ostrożność do wszystkich, którzy zamierzają spędzić dni pięknej pogody w lesie.

„Zdecydowana większość pożarów lasów jest spowodowana ludzką głupotą i brakiem wyobraźni” – podsumowuje RDLP. – „W razie spostrzeżenia pożaru należy dzwonić pod numer 998 lub 112”.