Rejestracja samochodu – zmiany od stycznia

Wydział Komunikacji UMP fot. UMP
Od 1 stycznia 2020 roku w życie wchodzą nowe przepisy: kierowcy w całej Polsce będą mieli 30 dni, by złożyć wniosek o rejestrację sprowadzonego pojazdu lub zawiadomić o nabyciu lub zbyciu pojazdu zarejestrowanego w kraju.

30 dni na rejestrację samochodu to nic nowego – taki przepis obowiązuje już obecnie. Do tej pory jednak prawo nie przewidywało karania właścicieli samochodów, którzy nie dopełnią tego obowiązku. Od 1 stycznia to się zmieni i kierowcy, którzy nie zarejestrują samochodu w terminie, będą musieli liczyć się z karą od 200 do nawet 1000 zł.

– Przepis dotyczy osób, które zawrą transakcję po pierwszym stycznia 2020 roku – wyjaśnia Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. – Jeśli ktoś kupił lub sprowadził samochód w ubiegłym tygodniu czy nawet dwa lata temu i do tej pory go nie zarejestrował, nie zostanie ukarany. Oczywiście taka osoba nadal powinna dopełnić obowiązku, ale może to zrobić spokojnie po świętach, w styczniu, bez ryzyka narażenia się na karę.

Od 1 stycznia 2020 roku 30 dni, o których mowa w przepisach, będzie odliczane od dnia kupna samochodu albo od sprowadzenia samochodu z innego kraju Unii Europejskiej do Polski.

Termin 30 dni obowiązuje także w przypadku zbycia pojazdu.

Za przekroczenie terminów właścicielom samochodów może grozić od 200 do 1000 zł kary.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: