Ranking Pereł Samorządu. Poznań najlepszy w swojej kategorii!

Poznań z nagrodą Perła Samorządu fot. UMP

W jedenastej edycji rankingu “Perły Samorządu” Poznań znów zwyciężył w swojej kategorii. – To dla mnie bardzo cenna nagroda, bo przyznawana na podstawie twardych danych, połączonych z opiniami ekspertów – mówił prezydent Jacek Jaśkowiak podczas wręczenia nagród.

Ranking organizują Dziennik Gazeta Prawna oraz PwC Polska i odbywa się on już po raz jedenasty. Co roku do rankingu zapraszane są wszystkie polskie samorządy – nie ponoszą z tego tytułu żadnej opłaty – a “Najlepszych Włodarzy” i “Najlepsze Gminy” wybierano jak zwykle w czterech kategoriach: gmina wiejska, miejsko-wiejska, gmina miejska do 100 tys. mieszkańców oraz powyżej 100 tys. mieszkańców.

Wszystkie gminy dostają szczegółowe ankiety do wypełnienia, zawierające pytania o różne aspekty funkcjonowania samorządu, przy czym 90 proc. z nich to pytania zamknięte, często dotyczące liczb,co pozwala pna łatwe porównania między gminami. Odpowiedzi były możliwe do zweryfikowania przez organizatorów – m.in. w danych GUS, sprawozdaniach, uchwałach budżetowych.

Odpowiedzi na pytania otwarte oceniali członkowie kapituły: Marta Gadomska-Byrska i Joanna Pieńczykowska z Dziennika Gazety Prawnej; dr Dionizy Smoleń, partner PwC Polska, oraz dr Paulina Legutko-Kobus z Katedry Polityki Publicznej Kolegium Ekonomiczno-Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Każdy juror przyznawał punkty osobno.

Poznań w swojej kategorii okazał się najlepszy i to drugi rok z rzędu, a warto przypomnieć, że najlepszy okazał się także w 2019 roku. Na drugim miejscu znalazła się Łódź, a na trzecim Gdańsk. Wśród gmin wiejskich najlepsza okazała się Iława, a miejsko-wiejskich – Wasilków. Z kolei najlepszą gminą miejską do 100 tysięcy mieszkańców jest Sopot.

– Kapituła po raz kolejny doceniła kierunek, w jakim rozwija się Poznań – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. – “Perła Samorządu” to dla mnie bardzo cenna nagroda, bo przyznawana na podstawie twardych danych, połączonych z opiniami ekspertów. 2022 rok był niezwykle trudny dla wszystkich miast, również dla Poznania. To wyróżnienie to dla mnie dowód, że razem z Radą Miasta Poznania podejmowaliśmy najlepsze możliwe decyzje, za co bardzo dziękuję.

W przypadku szefów gmin sprawdzano, jak sprawdzają się w roli menedżerów zarządzających gminą oraz urzędem i jakimi są reprezentantami mieszkańców. Tu prezydent Jacek Jaśkowiak zajął trzecie miejsce – zwyciężyła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, a drugie miejsce zajął Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Pozostali zwycięzcy to: Krzysztof Harmaciński, wójt Iławy (kategoria: gminy wiejskie), Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa (gminy miejsko-wiejskie), Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa (gmina miejska do 100 tys. mieszkańców).

Wyniki rankingu ogłoszono na uroczystej gali podczas kongresu organizowanego wspólnie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej i miasto Gdynia.

Podziel się: