Ptasia grypa w Wielkopolsce. Zutylizowano 15 tysięcy kaczek!

kaczki fot. Grassnguyen, pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Dębe, Sieszków, Ostrzeklin, Trojanów, Opatówek, Grodzisko – a teraz także Podzborów, gdzie zutylizowano 15 tysięcy kaczek. Ognisk ptasiej grypy na południu Wielkopolski jest coraz więcej, a służby apelują o przestrzeganie zasad ostrożności.

​Jak informuje radio RMF FM, najwięcej przypadków stwierdzono w powiecie kaliskim, gdzie zdiagnozowano ją w aż 6 gospodarstwach. Tylko w Podzborowie służby weterynaryjne musiały wydać decyzję o zutylizowaniu 15 tys. kaczek. Do tej pory we wszystkich gospodarstwach objętych chorobą zutylizowano prawie 200 tys. indyków, kaczek i kurczaków.

Komunikat w sprawie kolejnych ognisk ptasiej grypy wydały też władze powiatu kaliskiego informując, że pojawiły się kolejne ogniska na terenie powiatu kaliskiego i sąsiednich.

„Pierwsze z nich wykryto na terenie miejscowości Grodzisko (gmina Pleszew), a drugie w naszym powiecie, na terenie gminy Żelazków w miejscowości Dębe” – informuje starosta kaliski. – „W związku z tym wprowadzono dwa rozporządzenia ustanawiające obszary zagrożone, zapowietrzone i związane z tym zakazy oraz nakazy: rozporządzenie wojewody wielkopolskiego z dnia 10 stycznia 2023 roku w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie powiatów pleszewskiego, kaliskiego, konińskiego i jarocińskiego. W związku z tym na terenie naszego powiatu wprowadzono obszar zagrożony, który obejmuje tereny w powiecie kaliskim, w gminie Blizanów, miejscowości: Łaszków, Biskupice, Janków Pierwszy, Janków Drugi, Janków Trzeci, Grodzisk, Brudzew, Korab, Rosocha, Dębniałki. Rozporządzenie nr 1/2023 Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu z dnia 9 stycznia 2023 roku w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)”.

Na terenie powiatu kaliskiego wyodrębniono obszary zapowietrzone i zagrożone. Zapowietrzony (obejmujący teren w promieniu 3 km od stwierdzonego ogniska zakażenia) obejmuje miejscowości: Dębe-Kolonia, Kobierno, Rożdżały, Tłokinia Kościelna, Tłokinia Mała, Tłokinia Wielka, Słoneczna, Frankowizna w gminie Opatówek, miejscowości Beznatka, Kamień, Bystrek, Cierpiatka, Kamień-Kolonia, Korek, Magdalenów w gminie Ceków-Kolonia, Stary Nakwasin w gminie Koźminek oraz miejscowości Dębe, Florentyna, Ilno, Pólko, Skarszew, Skarszewek w gminie Żelazków.

Za obszar zagrożony obejmuje teren w promieniu 10 km od wystąpienia ogniska zakażenia i obecnie obejmuje większość obszaru powiatu kaliskiego. Szczegóły znajdują się w rozporządzeniach zamieszonych na stronie powiatu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: