Przedszkole w Poznaniu do likwidacji. Które?

urząd miasta fot. L. Łada

Budynek nadający się do generalnego remontu, który nie jest własnością miasta – i wysoki czynsz płacony za placówkę. To zdecydowało, że poznańscy radni podczas sesji podjęli decyzję o likwidacji przedszkola nr 2 przy ulicy Grobla w Poznaniu.

Przedszkole mieści się w budynku należącym do kościoła pw. Wszystkich Świętych. Miasto płaci za nie miesięcznie 6 tys. zł czynszu, a do tego dochodzą jeszcze media, no i ogrzewanie węglowe. Podczas ostatniej kontroli inspektorzy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej stwierdzili, że budynek jest w tak złym stanie, że nie nadaje się na placówkę dla dzieci. Bardzo zniszczone są podłogi, okna nadają się wyłącznie do wymiany, a przedszkolna kuchnia – do generalnego remontu.

Sanepid nakazał remont budynku, jeśli nadal miałyby tam przebywać dzieci, a nawet wyznaczył termin – do 31 sierpnia 2024 roku. Miasto jednak nie może tego zrobić, bo nie jest właścicielem budynku, jak wyjaśnił podczas sesji Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP. Zapadła więc decyzja o likwidacji placówki i przeniesienia dzieci do okolicznych przedszkoli, w których nie brakuje wolnych miejsc.

Likwidacja przedszkola oczywiście nie nastąpi zaraz. Obecne pięciolatki i sześciolatki jeszcze do końca swojego pobytu w przedszkolu będą do niego chodzić. Ale nabór nie będzie już prowadzony i za dwa lata, gdy upłynie termin wyznaczony przez sanepid, pozostanie około trzydzieściorga dzieci, które zostaną przeniesione do przedszkoli nr 23, 31 i 74, w których są wolne miejsca.

Do 31 sierpnia 2024 roku przedszkole więc przestanie istnieć – i o tym zostali już poinformowani wszyscy zainteresowani, to znaczy rodzice, pracownicy oraz właściciel budynku.

Podziel się:

Ostatnio dodane: