Mateusz Morawiecki

Premier Morawiecki: Są szczepionki i mamy do nich prawo

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier odniósł się do informacji firmy BioNTech/Pfizer ogłosiła, że ma szczepionkę na koronawirusa, która daje 90% skuteczności. – Wszystkie media obiegła wiadomość, która niesie nadzieję – powiedział premier.

Premier potwierdził, że poprzez umowy, do których Polska przystąpiła latem tego roku, nasz kraj równe prawo z innymi krajami UE do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji.
– W środę planowane jest podpisanie umowy na dostawę konkretnych szczepionek – mówił Mateusz Morawiecki. – W sierpniu przystąpiliśmy do unijnego porozumienia w sprawie zakupy szczepionek przeciwko SARSCoV2. Nie możemy jeszcze tej szczepionki dystrybuować, ale jesteśmy bliżej, niż wyobrażaliśmy sobie to dwa tygodnie temu.

Premier poinformował także, że na RZZK zarządził przygotowanie na przyszły rok całej infrastruktury do szczepienia.
– Chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka mln szczepionek i dostaniemy je w tym samym czasie, jak inne kraje, bo tak jest skonstruowana umowa, którą podpisaliśmy – zapewnił. – Naszym celem jest powrót do normalności – dzięki szczepionce, ale i dyscyplinie. Ten cel osiągniemy wspólnie.

Premier przeprosił też Polaków za błędy, które są popełniane przy organizacji walki z pandemią, bo, jak powiedział, rzeczy dzieją się szybko.
– W tych różnych okolicznościach obostrzeń i działań prowadzących do obniżenia zakażeń na pewno popełniamy błędy i przepraszamy za nie – mówił. – Chcemy zrobić wszystko by walczyć z koronawirusem. To jest nasz wróg numer jeden i nie chcemy z nikim innym walczyć.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze