Premier Morawiecki posiedzenie sztabu kryzysowego fot. premier.,gov.pl

Premier Morawiecki przedstawił pakiet pomocowy dla gospodarki

Rozłożenie płatności ZUS na raty, dodatkowe pieniądze dla tych, którzy nie mogą świadczyć pracy, pożyczki dla przedsiębiorców i pomoc dla szpitali. Pakiet pomocowy rządu do walki ze skutkami pandemii koronawirusa składa się z pięciu filarów.

– Musimy się troszczyć o zdrowie gospodarki, bo ona ze względu na epidemię koronawirusa została mocno uderzona – mówił Mateusz Morawiecki. – Nasza reakcja jest szybka, natychmiastowa i to jest bardzo ważne, że potrafimy poprzez zastosowanie wielu instrumentów doprowadzić do zamortyzowania negatywnych skutków koronawirusa.

Premier powiedział, że nad projektem prace trwają już od kilku tygodni, a sam projekt składa się z 5 filarów o szacunkowej wartości 212 mld zł.

Pierwszy filar to filar osłonowy, ma chronić miejsca pracy i bezpieczeństwo pracowników. Przedsiębiorcom, którzy spełnią kryteria tego filaru, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia dla pracowników do wysokości średniego wynagrodzenia.
– Szacujemy, że ok 4 miliony osób będzie dzięki temu bezpieczniejszych – wyjaśnił premier.

Przedsiębiorcy z działalnością jednoosobową, osoby pracujące na umowę zlecenie i umowę o dzieło w przypadku zaciągania kredytów BGK zwiększy gwarancje do do 80 proc. Będą mogli też otrzymać mikoropożyczki do 5 tys. zł i skorzystać z szeregu rozwiązań pomocowych zapewniających płynność firmie.

Osoby opiekujące się dziećmi, o ile przerwa w nauce rzeczywiście zostanie przedłużona, będą mogły liczyć na kolejne zasiłki na dwa tygodnie. Premier zapowiedział też walkę z wysokimi cenami, która jest żerowaniem na pandemii.

– Chcemy sprawić, żeby UOKiK i pozostałe agencje czuwały nad cenami – powiedział.

7,5 mld zł zostanie przeznaczonych na wsparcie służby zdrowia: na sprzęt, środki ochrony osobistej, modernizację bazy szpitalnej. Premier podkreślił, że ten filar jest bardzo potrzebny.

4 filar ma zapewnić bezpieczeństwo systemowi finansowemu, czyli wpłatom, wypłatom i lokatom. Rząd we współpracy z NBP przygotowuje pakiet kapitałowy, płynnościowy jako ochronę dla środków depozytowych.
– Pieniądze w bankach były, są i będą, mogę zapewnić – obiecał premier.

5 filarem są inwestycje publiczne, które będą uruchamiane, gdy nastąpi – nieuchronne po pandemii – spowolnienie tempa wzrostu, a inwestycje prywatne zostaną wstrzymane. Właśnie w to miejsce wejdą inwestycje publiczne jak termomodernizacja szkół, ochrona środowiska, infrastruktura drogowa, kolejowa – to środki niezależne od środków europejskich, jak zapewnił premier, i nakłady na to wyniosą około 30 mld zł. Premier zastrzegł jednak, że dużo zależy od tego, jak Europa i świat poradzą sobie z epidemią koronawirusa.

Trwa teraz przekładanie projektu na pakiet ustaw. ma on być gotowy – jak zapowiedział prezydent Andrzej Duda – do końca tego tygodnia

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze